• 22 Aralık 2017, Cuma 10:06
SevdaTÜRKÜSEV

Sevda TÜRKÜSEV

“ONE MINUTE” Ne Demekmiş Şimdi Hepsi Anlasın...

ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin ardından Türkiye’nin başını çektiği tepkiler konuyu Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna taşıdı. BM üyesi 172 ülkeden diplomatlar, ABD’nin kararını geri almasını New York’taki BM Genel Merkezinde yapılan oturumda oyladı. 128 ülke tasarıyı kabul etti, 9 ülke ABD’yi destekledi. 35 ülke çekimser kaldı.

Daha önce yazdığımız söylediğimiz gibi 1947 yılında Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıda Müslümanlar tepki vermediği için bugün Filistin davasını konuşuyoruz.

Şayet şimdi de susarsak sesimizi ve sözümüzü yükseltmezsek bundan sonra çok daha kötü şeyler yaparlar” demiştik. Tabii özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kudüs Kırmızı Çizgimizdir” çıkışı ve taviz vermemesi Müslüman ülkeleri bu konuda duyarlılığa çağırmasıyla BM’lerde adeta dünyanın beşten Büyük olduğu gösterilmiş oldu.

Burada hemen şunu ifade etmek istiyorum; bu oylamada Bosna Hersek “çekimser” oy kullandı. İşin içeriğini bilmeyenler dost ve kardeş ülke Bosna hakkında olumsuz yorumlar yapmaya hatta malumlar çirkin bir algı operasyonuna başladılar.

Bosna Hersek’te üçlü Cumhurbaşkanlığı sistemi var, Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve bu düzen 8 ayda bir değişiyor. Şu an Hırvat Cumhurbaşkanı görevde ve Kudüs oylamasında da onlar bu oyu kullandılar. 

Aslında Kudüs ile ilgili yapılan bu oylamada Bosna Hersek ile ilgili acı bir gerçekte kendini göstermiş oldu. Bu üçlü Cumhurbaşkanlığı yönetiminden acaba kaç kişinin bilgisi var.

Çoğunluk Bosna Hersek’i tamamen bağımsız bir cumhuriyet sanıyor fakat işin aslı öyle değil. Soykırımın ardından yapılan ateşkesten sonra sahte barış güvercini Birleşmiş Milletler Bosna’yı yani Müslümanları tamamen bağımsız bırakmamak için bu üçlü Cumhurbaşkanlığı sisteminin önünü açtı. O günkü şartlarda bundan başka çare yoktu fakat bir Boşnak olarak hep söylemişimdir “BOSNA TAMAMEN BAĞIMSIZ OLMALI KENDİ KENDİNİ YÖNETMELİ” ...

İşte Kudüs için yapılan bir oylamada Müslüman bir ülkenin ve Bosna gibi sağlam Müslüman bir ülkenin “çekimser” oyu kullanmasının acı ama gerçek tarafı bu!

Açıkçası şuan ki Hırvat yönetimin de bu “çekimser” oyu özellikle bilerek Bosna üzerine bir oyun oynarcasına kullandığını düşünüyorum.

Her bir oyunun içinde fırsatlaşmayı iyi bilirler...

Diğer taraftan bu oylama sonucunu öğrendikten sonra 15 Temmuz şehitlerinden Halil Kantarcı’nın sağlığında attığı “Amerika sen kimsin lan” Twiti de gündeme damgasını vurdu!

Ruhu şad olsun!

Şunu kimse unutmasın!

Şayet Türkiye’de 15 Temmuz gerçekleşseydi bugün çoktan Kudüs İsrail’in başkenti olmuştu. Dün bunu reddeden Birleşmiş Milletler kararı emin olun kabul olarak tarihe çekerdi.

“ETKİ- TEPKİ” meselesi...

Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taviz vermeyen tutumu ile bu kararın Müslümanların lehine sonuçlandığını lütfen unutmayalım...

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam Birliği Teşkilatında  “KUDÜS FİLİSTİNİN BAŞKENTİ” kararını aldırarak “madem öyle gel böyle hadi hodri meydan” dedi.

Yıllarca masa başında aba altından sopa göstererek Müslümanları ezen sömüren yok sayan BM, bu tutum karşısında Müslümanları karşılarına almayı göze alamadı...

Aslında hiçbir zaman da alamazdı ama Müslümanların yeterli çıkışı ve tutumu yoktu...

İşte bir lider çıkar ve bütün dünyada dengeleri değiştirir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “ONE MINUTE” dediğinde ne demek istemişti şimdi bazıları belki daha iyi anlamıştır.

Daha doğrusu o “ONE MINUTE” ne anlama geliyor şimdi daha iyi anlamışlardır.

Şimdi ne olacak ve neler oldu...

İsrail Kudüs’ten çekilmeyecek ama papucunun o kadar uzun olmadığı da anlamış oldu.

Trump’ın “kendilerine destek vermeyenleri not ettik” naralarını da bir güzel gerisin geriye kendisi yutmuş oldu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” söylemlerinde haklı çıktığını artık aleni bir gerçek olarak BM dahil bütün dünyanın yüzüne bir tokat gibi patlamış oldu.

Sizin anlayacağınız süper güç Amerika acayip bozguna uğradı desek yanlış olmaz. Ve bizim bildiğimiz Amerika kendisine destek vermeyen ülkelere yaptırım uygulamaya çalışacaktır.

Hey gidi günler hey!

Eskiden böyle durumlar mı olurdu, Amerika ve Batı bir karar alır uygularlar ve Müslüman ülkeler karşıdan seyrederlerdi.

Açık söylemek gerekirse Cumhurbaşkanı Erdoğanlı bir Türkiye olmasaydı yine eski devran dönerdi.

Müslüman bir ülkenin ya da ülkelerin söz sahibi olması batı için bir kabustur.

İşte şimdi bu kabusu yaşıyorlar!

Ve neden Recep Tayyip Erdoğan’ı istemediklerini yok etmek istediklerini anlamayanlar umarım anlamaya başlamışlardır.

Evet “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir” bunu bütün dünyaya göstermiş olduk.

Ve içerden dışardan kim varsa şunu da çok iyi anlasınlar “Recep Tayyip Erdoğan da bu milletin kırmızı çizgisidir”...

NOKTA!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık