• 28 Şubat 2018, Çarşamba 12:24
SevdaTÜRKÜSEV

Sevda TÜRKÜSEV

Sadece Sesimiz Değil Sözümüzde Yükselmeli!

12 Eylüller 28 Şubat’lar ve daha neler neler!

Demokrasi adına yüz karası günler!

Bugünkü Türkiye’ye baktığımızda ne kadar özgürleştiğimizi gerçek demokrasinin nasıl hayata geçtiğini açıkça görmekteyiz.

O yüz karası günlerde sözüm ona “kadın haklarını” savunanların binlerce kadının eğitim ve kariyer hakkını nasıl yasakladıklarını yaşadık.

Bugün “kıyafetime dokunma” diyen ama istediği gibi giyinenlerin o günlerde kendi gibi düşünmeyen ve yaşamayan kadınların kıyafetlerine nasıl dokuduklarını biliyoruz.

Hatta dokunmaktan öte nasıl parçaladıklarını, kafalarındaki başörtüleri nasıl çekip çıkarmaya çalıştıklarını unutmadık!

CHP’li Nur Serter’in “ikna odaları” dediği aslında o “UTANÇ ODALARI”nı da unutmadı bu millet!

Ve bu faşistçe düşünceler, binlerce kadın ve erkek kardeşimize zarar verdi, mağdur etti, hapis cezası verdi, zulüm etti!

Ve Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti hükümeti ile bu ülkede özgürlüğün gerçek anlamını tattı, anladı ve yaşadı, hala da yaşamakta bu millet!

Ülkedeki demokrasinin nereden nereye geldiğini görmeyenler; ya görmek istemiyordur, ya da nankördür...

Kendi gibi düşmeyen, giyinmeyen, yaşamayanları dışlayan düşüncelerin devri artık bu ülkede geçmiştir.   

Batı’ya hayran ve Batı’nın güdümünde yaşayanlar Batı’da rahatça başını örtenleri ve eğitim alanları, çalışanları yıllarca görmediler.

Ve aynı özgürlükler kendi ülkesinde olduğunda da “irtica geliyor” diye bağırmaya başladılar.

Eski ve yeni Türkiye’de yaşamış bir kadın olarak ne kadar özgür olduğumuzu en iyi bilenlerdenim. Ve özellikle kadınların nasıl özgürleştiğini anlamak için sadece sosyal medya hesaplarına bakabilirsiniz.

Evet, çok şükür bu günleri gördük, Allah bir daha yaşatmasın faşist ve zalimlere fırsat vermesin.

Ve dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu var!

Bir kesimin zulme uğradığı düşünce tarzı özgürleşince zulüm gördüğü düşünce tarzına bürünmemeli...

Maalesef arada bir böyle haddini aşanlar çıkmıyor değil!

Zulüm gördüğün düşünce gibi yorum yaparsan senin o zalimlerden ne farkın kalır ki!

Evet, en son Akit TV’nin sabah programı sunucusunun güya Afrin operasyonu savunmak adına ettiği o sözler asla kabul edilemez ve yenilir yutulur cinsten değil.

“Sivil öldürecek olsak Cihangir, Nişantaşı, Etiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden başlarız" sözlerinin hiç bir savunması ve mazereti yoktur.

Kimse kusura bakmasın ama aynı davayı savunduğunu iddia edenler yanlış yaptığında o yanlışın karşısında durmayı da bilmeliyiz. Nitekim AK Parti sözcüsü Mahir Ünal açıklama yaparak “bu ifadelerin asla kabul edilemeyeceğini Küçükçekmece savcılığının konu hakkında gerekli işlemleri başlattığını” söyledi...

Budur!

Bende yıllarca televizyonlarda özgürlükler adına bağırdım ama asla haddimi aşmadım, ortak demokratik haklar için çırpındım durdum.

Sadece sesimi değil sözümü de yükselttim ki hala o vidolar seyrediliyor ve takdir ediliyor.

Bazı arkadaşlar sap ile samanı birbirine karıştırıyorlar!

Sadece bağırarak ancak kontrolünüzü kaybeder ve böyle haddinizi aşarsınız!

Kahraman olmak kolay değildir!

Ve bu davada mesele kahraman olmakta değildir, bu davada mesele sesinizi ve sözünüzü ne kadar uzaklara duyurabildiğinizdir.

Edep çerçevesinde ve toplumsal sorumluluk kapsamında herkes özgürdür.

Ülkenin geldiği şu özgürlük ortamında hariçten gereksiz gazel misali bağırmanın bir faydası olmadığı gibi olacak zararı da karşılama durumundasınız.

O programı yapan arkadaşa ve o tarzda kim varsa şunu söylemek isterim: “Hayat bedel ödemek ve haddini bilmekten ibarettir”.

Evet, bugünkü özgür ortam için hepimiz çok büyük bedeller ödedik lakin haddimizi aştığımızda ödediğiniz bedellerin çokta bir anlamı kalmıyor.

Netice: Sadece sesimizi değil sözümü de yükseltenlerden olalım!

Çünkü biz hep birlikte Türkiye’yiz...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık