• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
SonerKARTAL

Soner KARTAL

Sanatçı Kime Denir?

Yıllardır tartışılan ve tartışılmaya devam edecek olan bir konudur “Sanatçı kime denir”?

Kendilerini sanatçı olarak tanıtan, o büyülü çerçevede akıllara durgunluk veren olaylarla boy gösterip gündemde kalmaya çalışan, günümüzün şöhretleri gerçekten sanatçı mı?

Ses desen ses yok, üretim desen o hiç yok. Peki nasıl oluyor da senden benden zerre kadar artıları olmayan bu isimler paraya para demiyor ve milyonları peşinden koşturuyor.

Sanatın sanat, sanatçının gerçekten sanatçı olduğu dönemlerde bir albüm çıktığında sadece şarkılar konuşulur ve herkesin kendinden bir şeyler bulduğu o eserler dilden dile dolaşırdı. Şimdi ise ortaya atılan polemikler her şeyi gölgede bırakıyor ve günlerce yer yerinden oynadıktan sonra maalesef ki bir bakmışız ki piyasayı sanatçıklar istila etmiş.

Biri kuyuya bir taş atıyor, diğerleri çıkarmaya çalışıyor. Eee ne yapalım düzen böyle! Magazin programlarına malzeme, onlara da reklam lazım. Karşılıklı orta sahada geçen kısa paslaşmalar neticesinde gol bulmaya çalışan arkadaşlarla dolu bu alem.

Sanatçı dediğin, herkesin duyduğunu, gördüğünü, hissettiğini, düşündüğünü; farklı şekilde duyan, gören, hisseden, düşünen, yorumlayan ve yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni gören, olmayanı bulandır sanatçı. Var mı? Böyle sanatçılarımız ve yeteneklerimiz var elbet. Ama ne acıdır ki yere göğe sığdırmadığımız yılların yok edemediği bazı değerlerimiz, saman alevi gibi bir anda parlayan sözde sanatçılarla aynı yolda yürümeye başladılar. Polemikten uzak kalmalarına rağmen sahnede onlar gibi olma gayretleri bazılarımıza göre hayal kırıklığı, bazılarımıza göre ise o ne yapsa yakışır yalakalığı.

Yıllardır uzun uzun düşündüm ve bir türlü işin içinden çıkamadım. Yahu bir ülkeyi yöneten yönlendiren Cumhurbaşkanından, Başbakandan veya yıllarca dirsek çürütmüş bir doktordan, mühendisten, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizden kat kat daha fazla para kazanmalarına neden nedir?

Bu yapılanın adı sanat değil arkadaş, olsa olsa bir şekilde şöhret ol ve kısa yoldan paracıkları kasaya indir olur bu işin adı. Kasa diyorum zira öylesine uçuk rakamlar kazananlar var ki cebe sığmaz. Tabii ki yaptığın işi bedava yapmayacaksın bir karşılığı olacak elbet, amma velakin uçmayacaksın. Üç kuruş para için gecesini gündüzüne katan emektarları düşünüp huzursuz olacaksın. Yaptığın işi hakkıyla layıkıyla yapacaksın. Yaptığın her neyse senin aynandır unutmayacaksın. Ülkemizde gerçekten var olan “sanatçılarımızı” tenzih ediyorum. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık