• 30 Mayıs 2016, Pazartesi 12:26
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Acı Ama Gerçek: ‘Dünya Beş'ten Küçüktür’

Dünyada büyük savaşlar sonrasında bir düzen kurulur. Napolyon savaşları sonrasında 1800’lerin ortalarında Avrupa Uyumu adında bir sistem kurulmuş ve devletlerarası denge oluşmuştur.Birinci Dünya Savaşı sonrasında Milletler Cemiyeti eksik pek çok yanı ile beraber hayata geçirilmiştir. Bu cemiyetin eksik yanları II. Dünya Savaşı’nın yolunu açmıştır.

II. Dünya Savaşı sonrasında ise galip devletlerin kurduğu Birleşmiş Milletler sistemi ortaya çıkmıştır.  Bu sistem günümüzde de devam etmektedir. Erdoğan’ın ‘Dünya Beş'ten Büyüktür’ ifadesi de aslında neredeyse 70 yıl önce hayata geçirilen sistemin anti-demokratik yapısına eleştiridir. Dünyanın her bölgesinde demokrasi propagandasını yapanlara yönelik bu eleştiri son derece haklıdır. Sistemin anti-demokratik olduğu su götürmez bir gerçektir.

Ancak rakamlara baktığımızda dünyanın pek de beşten büyük olduğunu söyleyemeyiz.  Dünya ekonomilerine baktığımızda ilk sıralarda 2015 rakamları itibariyle ABD ve Çin’in açık ara önde olduğu görülmektedir. Yine Fransa ilk beş içerisinde iken İngiltere ve Rusya’da çok az bir farkla gerideler. Dolayısıyla ekonomik göstergeler BM üyelerinin dünyayı yönettiğini göstermektedir.

Dünyanın en güçlü orduları sıralamasına bakıldığında ise ABD, Rusya, Çin, İngiltere ilk beşte yer alırken Fransa altıncı sırayı almıştır. Askeri anlamda sahip olunan uçak, denizaltı, tank vb. ekipmanlarla hesaplanan bu rakamlar BM ülkelerinin askeri alanda çok baskın olduğunu ortaya koymaktadır. Askeri savunmaya ayrılan paralara bakıldığında da yine yukarıdaki tablonun bir benzeri ortaya çıkmaktadır. Yani bu yapının kısa vadede değişmesi güç gözükmektedir.

Son olarak BM üyesi devletlerin kitap yayını rakamlarında da baskın olduğunu söyleyebiliriz.  Kitap yayınında Çin, Amerika, İngiltere ve Rusya ilk sırayı alan ülkeler. Kitap basımının yanında okuma oranlarında da bu ülkelerin üstün oldukları ortadadır.  Kitap okumayan milletlerin ise fikir üretebilmeleri ve ekonomik, siyasi güçlerini yükseltmeleri imkânsızdır.

Tüm bu rakamlara baktığımızda Erdoğan’ın adil bir sistem olması için ortaya koyduğu söylemin gerçekleşmesinin çok güç olduğu görülmektedir. Çünkü bütün rakamlar dünyada bir değişiklik ihtiyacının olmadığını göstermektedir. Maalesef acı ama gerçek: ‘Dünya Beş'ten Küçüktür’.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık