• 09 Kasım 2016, Çarşamba 10:44
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Amerika Şaşırtmadı: Yeni Başkan Trump

Son iki ayda   Amerika’da Trump’ın kazanacağına dair birkaç yazı yazdım Hatta bu yazılardan bir tanesini yazarken anketler Hillary’yi 10 puan önde gösteriyordu.  Ancak bu yazıları yazarken Amerikan sisteminin bunu gerektirdiğinden hareket etmiştim. Şunun altını baştan çizelim: her iki aday da ABD başkanı olmak için iyi bir örnek değil. Ancak başkandan ziyade ABD’de,  sistemin işlediğini görüyoruz. Yani gelenekler oturmuş durumda. Bu sebepten Trump’ın seçileceğini tahmin etmek de pek güç değildi.

Birincisi son 30 yıldır Amerika’da iki dönem cumhuriyetçi iki dönem demokrat başkan görev yapıyor. Obama’nın iki döneminden sonra sıra Cumhuriyetçilere geçecekti ve nitekim öyle oldu.

İkincisi Amerikan sisteminde cumhuriyetçiler savaşı çözüm tekniği olarak kullanırken, Demokratlar daha fazla diyalog ve çatışmalardan uzak durma taraftarı. Ancak lobiciliğin ne denli kuvvetli olduğu Amerika’da silah ticaretinin aksaması düşünülemez. Bu sebepten demokratların tekrar seçilmesi güçtü.

Üçüncüsü; Amerikan gücünün azaldığı algısı oluşmaya  başladığı andan itibaren demokratlar genellikle pasif kalmakla suçlanır. Tıpkı Bill Clinton döneminde olduğu gibi. Onun pasifliği ve Amerika’nın gücünün azaldığı düşüncesi Bush gibi en saldırgan tiplerden birini başa getirdi. Bugün de Obama’nın etkisizliği ve düşen Amerikan gücünün tekrar yükseltilmesi için aktif bir Cumhuriyetçi lidere ihtiyaç vardı.

Sloganlara baktığımızda Clinton’un birlik mesajları verirken, Trump’ın Amerika’yı tekrar büyük güç yapmak istediğini gördük. Vizyonu daha geniş bir başkan adayı idi Trump.

Beşinci sebep, Dünyada sağ ve muhafazakar partiler yükselirken ABD’nin bundan geri kalamayacağı idi.

Bir diğer sebep olarak Hillary’nin oylarının bölgelerde çıkan bağımsız adaylarla bölünmesi de gösterilebilir.

Son olarak şunun da altını çizmek gerekir ki Trump’ın gece  şovlarındaki performansları da akılda kalıcı idi. Bu şovlar Trump’ın samimi, açık ve net, zeki biri olarak algılanmasını sağlarken, Hillary’ninhem Obama döneminin hataları, hem de  çantasında gizli dosyalar taşıdığı imajını ortadan kaldıramaması da seçimleri etkilemiş görünüyor.

Kısacası Amerikan sistemi beni şaşırtmadı. Gelenekler devam ediyor. Esas soru şimdi ne olacak. Klasik bir cumhuriyetçi yönetiminde olduğu gibi saldırgan bir ABD mi izleyeceğiz? Bu saldırganlığın Ortadoğu’ya ve daha önemlisi Türkiye’ye yansımaları neler olacak? Bu soruların cevaplarını 2017’den itibaren almaya başlayacağız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık