• 30 Ocak 2017, Pazartesi 14:25
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Amerikan Baharı ve Trump

Amerikan rüyası son mu buluyor? Amerika 1990’lı yıllardan itibaren tek küresel güç olarak dünyaya kendi değerlerini pazarlayan bir devletti. Bu değerlerin başında insan hak ve hürriyetleri, siyasal manada demokratik yönetimler, ekonomik manada küreselleşen ve serbest piyasa ekonomisine dayanan bir ekonomik model başta geliyordu. Peki bugün aynı şeyleri söyleyebiliyor muyuz? Trump ile başlayan döneme baktığımızda tabi ki cevap açık: HAYIR?

Amerika bugün ekonomik manada içeriye yöneleceğini açıklıyor bu kendi tezi küreselleşme ile çelişki anlamına geliyor, Ortadoğu ülkelerinde ise demokratik rejimler yerine kendilerine yakın duran otoriter tek adamları desteklemeye başladı bakınız Sisi örneği.  Bunları dönemsel adımlar olarak görmek mümkün olabilir. En büyük mesele ABD’nin en büyük özelliği olan kişi hak ve hürriyetleri, farklılıkların birlik oluşturması gibi düşüncelerde geldiği noktadır. Çünkü bu mesele küresel güç olmanın da en temel formülü.

Bir devlet küresel güç olmak istiyorsa bünyesindeki farklılıkları tek bir kimlikte eritmeli, örneğin Amerikan kimliği gibi. Bu noktada eritmekten kastım asimile etmek değil. Aksine insanların üst kimlik içerisinde kendi kimliklerini rahatça yaşayabilmesidir. Bir devlet bunu yapabilirse küresel rol oynar ve medeniyet inşa eder. Aksi mümkün değil. Bakın Osmanlı medeniyeti, envaı çeşit milleti tek bir devlet otoritesi altında bir arada tutabilmiştir ve medeniyet inşa etmiştir.

İşte bugün ABD’nin yeni başkanının farklılıkları hedef alan tavırları o meşhur Amerikan rüyasının da sonunun geldiğini gösteriyor. Sokaklarda her geçen gün artan protestolar Amerikan Baharı olarak adlandırılabilecek bir süreci beraberinde getiriyor. Bu protestoların Amerikan sisteminde ya da Trump’ın konumunda değişiklik yaratacağını pek düşünmüyorum, ancak Trump’ın ikinci kez seçilebileceğini de pek söyleyemiyorum ki bu yaklaşık 30 yıldır devam eden iki dönem iktidarları sürecinin de son bulması anlamına gelir.

Lafın özü; bugün Amerika kendi kuruluş değerleri ile çatışmaya başladı ve medeniyet sürecinin sonuna geldiğini gösteriyor, bu da bize yeni dünya düzeni muhabbetinin ne kadar haklı olduğunu ispatlıyor. Benim korkum bir büyük güç sistemden çekilirken varını yoğunu ortaya koyar ve savaşır. ABD’nin Trump ile böyle büyük bir çatışmayı tetikleyebileceği ihtimali ise her geçen gün artıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık