• 10 Temmuz 2016, Pazar 13:39
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Araplar Bizi Sırtımızdan mı Vurdu?

Suriyelilere vatandaşlık verileceği haberleri üzerine Türkiye’de ciddi tartışmalar oluşmaya başladı. Vatandaşlık meselesi ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu ancak daha önemlisi Araplara karşı oluşan ırkçı bakış açısıdır. Özellikle vatandaşlık tartışması ile beraber sosyal medyada Arapların Türkleri arkadan vurduklarına dair fotoğraflar ileri sürülüyor.

Oysa işin aslı hiç de öyle değildir. Osmanlının son dönemin İngilizler Emir Hüseyin ve oğulları ile bağlantıya geçerek Osmanlı’ya karşı isyan etmeleri yönünde baskı kurmuşlardır. Bu süreçte İngilizler bir yandan silah yardımı yapmış diğer yandan altınlar vererek Büyük Arap Devleti’ni bu aşirete vaat etmişlerdir. 

Abdülhamit’i tahtından indiren İttihat ve Terakki’nin Türkçü politikalarıyla beraber aşiret Osmanlı’ya karşı iyice bilenmiş ve I.Dünya Savaşı sürecinde tüm Arapları ayaklanmaya davet etmiştir. 

Buraya kadar meseleye bakarsak Araplar Bizi sırtımızdan vurdu. Ancak işin aslı hiç de öyle değil.

Emir Hüseyin ve oğullarının isyan çağrısına birkaç aşiret dışında uyan çıkmamıştır. Zaten bu sebeple İngilizler yanlış ata oynadıklarının farkına varmış ve daha sonra Suud Ailesini ( Suudi Arabistan’ın başındaki aşireti ) desteklemeye başlamıştır. Yani İngilizlerin onca uğraşına rağmen Arapların ciddi bir isyana giriştiği görülmemiştir. Bu yalan Cumhuriyet döneminden günümüze Türkiye’nin Ortadoğu ile ilişkilerinin gelişmesini engellemek için uydurulmuştur. Aynı yalanın bir benzeri de Arap ülkelerinde kullanılmış:

Neymiş efendim ‘Osmanlı yüzyıllardır Arapları sömürüyormuş , Arapların geri kalmışlığı Osmanlının yüzündenmiş’ Ne Osmanlı Arapları sömürdü ne de Araplar Türklere karşı topyekûn bir isyana girişti.

Tarihi değerlendirmeler yaparken genellemelerden uzak durmaz isek hata yaparız. Birkaç aşiretin yaptığını tüm Araplara mal eder isek Türkiye’de devletin aleyhine çalışan gruplardan hareketle tüm Türkleri devlet düşmanı ilan etmemiz gerekir. Kısacası Bugün Vatandaşlık meselesi üzerinden Arapların bizi sırtımızdan vurduğu yalanı pohpohlanıyor ve Türk-Arap çatışması tezgahlanıyor tabi yersen….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık