• 10 Kasım 2017, Cuma 9:38
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Atatürkçülük ve Erdoğan

Anadolu coğrafyasının insanları göçmen insanlardan kurulu. Sanırım bu sebeple birey olamıyoruz, topluluk halinde hareket etmeyi sürdürüyoruz..

Bu doğal bir süreç aslında çünkü Anadolu’yu Türkistan bölgesinden hareketle gurbet olarak tanımlarsak, hemşericiliği de cemaat kültürü olarak tanımlayabiliriz…

Çünkü göçün en önemli özelliklerinden birisi insanların;  akrabalarının,  tanıdıklarının yanına gidip orada bir cemaat haline gelmesini sağlamasıdır. Bu bağların kuvvetli olmasını ve iş güç gibi meselelerde birbirlerine sahip çıkmasını ve beraber hareket edilmesinisağlıyor.

Bu hepten kötü olmamak ile beraber çoğu zaman gerçeklere yaklaşımımızı etkiliyor olmasından dolayı sorun yaratıyor. Büyükler ne derse o olur mantığı, siyasette de lider ne derse o oluyor, hangi cemaate iseniz o cemaat yapısından dışarı çıkılmıyor.

Neden mi anlattım bu konuyu?

Cevap şu: AK Parti’de, CHP’de MHP de kısacası siyaset bu cemaat kültürünün etkisi altında…

Bu yazıyı yazma sebebim cemaat kültürünün bazen işe yarayabileceğini göstermek…

Özellikle son dönemde Erdoğan’ın söylemlerinin ülkenin geleceği açısından kritik öneme sahip olduğunu düşünüyorum..

İstanbul için beton eleştirisi, ihanet ettik mesajı, ardından Atatürk Kültür Merkezi’nin Opera Binası olarak kalması, isminin değişmemesi ve siluetine sahip çıkılması, AK Parti’nin Atatürk söylemlerine yönelmesi,Atatürk’e hakaret etmek için insanları bölen yazarların ceza alması, itibar kaybına uğratılması.

İşte bu gidişat cemaat kültürünün etkisi ile toplumsal uzlaşıya evirilebilir…

Özellikle Atatürk düşmanlığı yaparak toplumdaki kutuplaşmayı artırmaya çalışan yazarlara cezalar verilmesi, İslamcı kesimin de bir sorgulamaya gitmesinin önünü açabilir..

Sevilebilir ya da sevilmeyebilir. Hiç kimse birbirini sevmek zorunda değildir. Ancak ülkenin kuruluş sürecinde liderlik yapmış, Cumhuriyetin temellerini atmış bir insanı cemaat mantığı içerisinde dine bakışı bizim gibi değil, milliyetçiliğe bakışı aşırı Türkçü diye saygı duymamazlık edemezsiniz..

Bu tabi bizi ululaştırma mantığını savunuyoruz noktasına da götürmemeli, bizler sadece anlamak ile sorumluyuz. İnsanoğlu hata edecektir. Bu eleştirilebilir elbette, ancak saygısız bir eleştiri hakkaniyet noktasında sıkıntılıdır..

İşte tüm bu çerçeve içerisinde Erdoğan’ın Atatürk’ü anlamaya başlaması onun peşinden giden İslamcılar ve Partililerin de anlamaya başlamasına sebep olacak, o gördüğümüz Atatürk heykellerine saldırılar, Atatürk’e hakaret eden yazarlar, toplumu bölen sözde aydınlar ortadan kalkacaktır…

Tıpkı din ile mesafeli duran CHP söylemlerindeki hak, adalet, İslami söylemlerin 28 Şubat sürecindekinin aksine değişimi gibi..

Onlar İslamcıları anlamaya başlıyorlar, sıra İslamcıların Atatürkçüleri anlamaya başlamasında…

Bu anlama çabası bizim için çok önemli bir adım çünkü süreç ülkenin normalleşmesi demek; Umarım bu geçici siyasi bir yaklaşım değildir…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık