• 24 Kasım 2016, Perşembe 9:28
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Avrupa Birliği’ne Şangay Blöfü

Türkiye Batı’nın üzerine oynadığı oyunlardan ve Avrupa’nın kapısında 50 yılı aşkın süredir bekletilmekten sıkılmış durumda ve bu dönemde bu sıkkınlığını haklı olarak gösterdiğine şahit oluyoruz. Ancak bu noktada dikkatli davranmak ve Türkiye’nin Avrupa’dan kopması gibi bir durumu akıllardan çıkarmak gerekiyor.

Çünkü şuan Türkiye’nin yaptığı tam bir blöf. Neden mi? Cevap basit Şangay hiçbir şekilde Türkiye’nin AB’nin yerine koyabileceği bir oluşum değil de ondan.

Birincisi Türkiye her ne kadar ekonomisini uzun dönemdir çeşitlendirmeye çalışsa da  halaAvrupa ile ekonomik ilişkiler en önemli yeri işgal ediyor;

İkincisi Avrupa değerleri olan insan hakları, demokrasi,laiklik ( Avrupa’nın bu konularda sıkıntı yaşadığını ben de görüyorum son zamanlarda ama değerlerin merkezi burası) gibi kavramlardan uzaklaşmak Türkiye’nin çıkarına değildir. Çünkü Türkiye’yi klasik doğu toplumlarından ayıran özellikler bunlardır. Bunlardan uzaklaşmak bizi otoriterliğe savurabilecektir.

Bu iki unsuru aştık varsayalım. Yani izlenecek doğru politikalarla bunları halledebiliriz. Ancak işin bir de küresel güç olma boyutu var.

Şangay örgütü 1990’ların ortalarına doğru Sovyetlerin çöküşü ile biz tekrar Rus imparatorluğunu nasıl kurarız diye soranlar tarafından hayata geçirildi. O dönemde dünyanın tek küresel gücü ABD’ye karşı tek başına bir şey yapamayacağını anlayan Ruslar, Çin ile ittifak yaparak bölgedeki egemenliklerini korumak istediler ve bunda başarılı da oldular. Yani örgütün Rusya açısından önemi tekrar Rus İmparatorluğunun alt yapısını oluşturmak ve bağımsızlığını kazanan devletlerin Rusya’dan uzaklaşmasını engellemekti.

Şimdi böyle bir durumda Türkiye’nin Şangay içerisinde çok etkili olabileceğini beklemek hayalden başka bir şey değildir. Çünkü Türkiye ile Rusya’nın egemenlik açısından hedeflediği coğrafya aynıdır. Ruslar da Türkler de Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya’da etkinlik kurup küresel roller oynamak ister. Bu sebeple Rusya ve Türkiye bugün iyi anlaşsa da Türkiye güçlenmeye başlamadan Ruslar hamle yapacaklardır.

Bu açıdan Türkiye’nin AB’den uzaklaşmasına en çok sevinecek olan Ruslardır. Çünkü kendilerine muhtaç bir Türkiye olacaktır böyle bir durumda.

Kısacası Türkiye’nin Şangay’a girmesi iyi bir adımdır, ancak Avrupa’dan uzaklaşması kötü bir adım olacaktır. Türkiye için başarının sırrı tüm bölgelerle olabilecek en üst düzey ilişkileri inşa etmektir.

Küresel devlet demek dünyanın her bir bölgesine çeşitli araçlarla ilişki kurabilen devlet demektir. Her bölgede söz sahibi olmaktır. Bunun da formülü diplomasi dilini iyi kullanabilmek ve dengeyi gözetebilmektir. Şangay adımı Türkiye’nin Avrupa’yı dengelemesi noktasında doğru bir adımdır.  Abartmamak koşuluyla…..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık