• 23 Mayıs 2016, Pazartesi 9:50
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Başkanlık Hikâye, Önemli Olan Seçim Sistemi

Türkiye’nin tartışması gereken husus başkanlıktan ziyade seçim siteminde değişiklik olup olmayacağıdır. Amerikan başkanlık sisteminde dar bölge seçim sistemi mevcut. Bu sistemde bir eyaletteki en fazla oyu olan parti o eyaletteki tüm temsilcileri alıyor.

Bu sistemi Türkiye’ye uyarladığımızda İstanbul’da en fazla oyu alan parti İstanbul’dan çıkacak tüm milletvekillerini alacaktır. Bu durumda karşımıza fikirlerine katılmadığınız partiye karşı en büyük partiye oy verilmesi gibi bir durum çıkıyor. Bu olay doğal olarak sistemi iki partili bir yapıya büründürüyor.

Türkiye üzerinden gidecek olursak; AK Parti birinci olduğu tüm illerden bütün milletvekillerini toplarken, ikinci parti konumundaki CHP’de İzmir gibi kemikleşmiş illerde birinci parti olarak AK Parti’nin en önemli rakibi olacaktır. Yani yarış bu iki parti arasında geçecek ve MHP HDP gibi partiler yavaş yavaş sistemin dışına itilecektir.  Bu olay ABD’deki Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti ayrımına benzeyecektir.

Ancak Türkiye’deki ideolojik sertlik sistemin ABD’deki gibi işleyişini başarabilir mi sorusu bir muamma. Çünkü Türkiye sağ eksenli bir toplumun egemen olduğu bir ülke, bu durumda solun iktidar şansı son derece düşük olacaktır. Bu da muhalefetin devlet siyasetindeki demokratik yollarının kapanması olarak algılanabilecek ve Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği "Kanla Mücadele" anlayışı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin "Nasıl Başkanlık" sorusunu doğru bir şekilde cevaplandırması gerekmektedir. Dünyada bu sistemin gerçekten düzgün işlediği tek ülke ABD’dir. Başkanlık sisteminde yargı ve muhalefet mekanizmasının eksikliği ortaya çıkar ise Ortadoğu’daki siyasi yapıların Türkiye’de oluşması kaçınılmazdır.

Düzgün ve sistemli bir başkanlık sisteminin Türkiye’deki siyasal çalkantıları ortadan kaldıracağı muhakkaktır. Ancak bu Türkiye toplumunun her kesiminin sistemin içinde kendisini güvende hissetmesi ile gerçekleşecektir.  Muhalefeti ve yargı sistemini düzgün kuran bir başkanlık ile Türkiye, koalisyon problemlerinden de rahatlıkla kurtulabilecektir. Tek başına iktidarın olduğu her yapı, koalisyonlardan çok daha kuvvetli bir Türkiye’yi ortaya çıkaracaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık