• 20 Şubat 2017, Pazartesi 9:43
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Başkanlık Sisteminin "BİR ARTI- BİR EKSİ" Yanı

Birkaç yazıda başkanlık sisteminin bir eksi, bir artı yanını yazmaya çalışacağım. Artı eksi tartısını kullanırsak daha doğru karar vereceğiz.

Artı yönü; Başkanlık sisteminin en büyük avantajı: Koalisyonları ortadan kaldırarak siyasette istikrar sağlayıcı bir düzen inşasına imkan tanımasıdır. Özellikle geçmişten günümüze baktığımızda Türkiye’nin kurulduğu yıllarda ciddi bir kalkınma gerçekleşmiş ise bunun tek nedeni siyasetin CHP tarafından tek başına idare edilmesi idi.

Menderes döneminde de koalisyon oluşmaması Demokrat Parti’nin ciddi bir kalkınma hamlesinin tetikleyicisi olmasına sebep oldu.

Özal dönemi de benzer şekilde tek parti iktidarının yarattığı bir refah ile hatırlanmaktadır.

AK Parti döneminin de yine ülkenin kalkınması açısından büyük bir ivmenin kazanıldığı yılları kapsadığı su götürmez bir gerçek.

Bu tablo bizlere tek başına iktidar olan partilerin koalisyonlar ile kıyaslanamayacak kadar avantajlı olduğunu gösteriyor.

Toplum olarak birbirimizi pek dinlemediğimiz ortada iken, siyaseten koalisyon süreçlerinin ülkemize kaybettirdikleri de ortada iken Başkanlık sisteminin artı hanesine yazılabilecek en önemli yanının koalisyonlara son verecek olmasıdır.

Eksi yönü ise sistemin Türkiye’de sağ iktidarlar sürecinin önünü açacak olmasıdır. Bu özellikle CHP’nin miadını tamamlayacağı bir dönemi getirecektir. Çünkü Türk seçmeninin CHP’yi tarihi gerekçelerle hiçbir şekilde desteklemeyeceği görülmektedir. Tarihsel süreçte solun en yüksek oyunu Ecevit’in DSP’si ile aldığını da düşünürsek, solun önüne iki alternatif çıkacaktır;

Birincisi; CHP kendini feshedecek ve sol çizgisinin ortanın soluna doğru Ecevit gibi kayması gerçekleşecek,

İkincisi; Seçimlerde başarı sağlayamayan CHP’nin belirli bir kesimi siyaseten etkisiz kalınca farklı metotlar ile DHKPC tarzı örgütlerin güçlenmesine sebep olacaktır.

Birincisinin gerçekleşmesi kolay olsa da ikincisini destekleyecek olan kesimler de çıkacaktır. Eğer sağ siyasi iktidarlar demokratik yollarda bir zafiyete  düşerse, sol kendisini kısıtlanmış bir siyasi ortamda bulursa, ikinci kesim de güçlenecek ve ülke içerisinde tehlikeli bir ortam doğabilecektir.

Bu bağlamda Başkanlık sisteminin artı-eksi iki yönünü siyasal temsil açısından bu şekilde analiz etmek gelecek açısından bizim için önemli görünüyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık