• 12 Şubat 2016, Cuma 16:44
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Bitmeyen Oyun: BÜYÜK KÜRDİSTAN

Yaklaşık 150 yıl önce;

Osmanlı’nın son dönemlerinde “Büyük” kelimesi büyük bir önem kazanmıştı. Bir yandan Ruslar diğer yandan Batı ülkeleri yeni haritalar çizerken “BÜYÜK” kelimesine sürekli vurgu yapılıyordu.

 "BÜYÜK ERMENİSTAN", "BÜYÜK YUNANİSTAN" "BÜYÜK BULGARİSTAN"

 Böyle bir ortamda Şark Meselesi çerçevesinde Osmanlı’nın doğusunda üç millete devlet vadediliyordu. Haritalarda Büyük Ermenistan, Büyük Arabistan, Büyük Kürdistan devletleri inşa edilirken, Ruslar Ermenileri destekliyor, İngiliz önderliğinde çizilen haritalarda başrol Kürtlerden ziyade Araplara veriliyordu. İngilizlerin Kürtler yerine Araplar üzerine politika üretmesi Büyük Kürdistan Devletinin kuruluşunu erteledi. Bu yalnızca bir erteleme idi.

1990’lı yıllardan itibaren İngilizlerin yerini Amerikalılar alırken, Kürdistan haritaları tekrar gün yüzüne çıkıyordu. Saddam’ın Kuveyt’i işgali üzerine Amerikan öncülüğündeki Batı;  Irak’ta Kürdistan’ın temellerini atmaya başladı. 2003 yılında yine Saddam’a karşı operasyon yapan ABD, K.Irak Kürt yönetiminin desteği karşılığında tam bağımsızlığa giden yolu açtı. (1 Mart Tezkeresinin geçmemesinin bu anlamda Türkiye açısından tarihi bir hata olduğunu düşünüyorum.)

Bugün K.Irak’ta Kürdistan hayata geçmiş durumda sıra Suriye’de. Türkiye’nin güney sınırının büyük bir bölümünde Kürt koridoru açılmış durumda. Türkiye açısından koridorun önündeki en önemli müttefik Türkmenler. Ancak Türkmenlerin mücadelesi çok çetin şartlarda geçiyor. Sebebi Rusların ve Esad rejiminin Türkmenlere yönelik saldırıları. Türkiye sınırında Kürt koridorunun önünde diğer bir engel İŞİD olsa da bu geçici bir engel gibi gözüküyor. Çünkü Rusya ve Batı’nın ortak hedefi IŞİD, eğer IŞİD bölgeden temizlenirse o boşluğu mevcut şartlarda Kürtlerin dolduracağı gözüküyor. Dolayısıyla BÜYÜK Kürdistan projesinin Suriye ayağı da adım adım hayata geçiriliyor.

 

Şekil 1: Yapılmak İstenen (Türkiye, Irak, İran Suriye: Büyük Kürdistan)

Tüm bu tablo içerisinde Türkiye’nin doğuda bu kadar ciddi operasyonlara girişmiş olması anlamlı hale geliyor. Büyük Kürdistan projesinin Türkiye ayağını PKK terör örgütü yürütüyor. Türkiye’nin operasyonlarındaki artış bölgede bir boşluğun oluşmasını ve ayrılıkçı hareketlerin etkisini artırmasını engelliyor. Türkiye’nin bölgede yapacağı en küçük ihmal Türkiye’de ciddi hareketlenmelerin doğmasına neden olacaktır. 

Son dönem yaşanan operasyonlar PKK temizlenme noktasına gelene kadar aralıklarla da olsa devam ettirilmelidir. Aksi takdirde bölgede otorite boşluğu oluşacak ve  asırlık senaryo hayata geçirilecektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık