• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Bu Adamlar “Siyaseti” Herkesten İyi Biliyor

Psikolojide İnsanları bir hedefe kilitlemenin iki yolu olduğu kabul edilir: Doğum Duygusu(Cinsellik) ve Ölüm eksenli korkular. Reklam filmlerinde cinsellik temasının bu denli ön plana çıkartılıyor olmasının sebebi de bu. Siyasette ise ölüm korkusu en önemli yönlendirme aracıdır. Ölüm korkusu doğrudan insanın canına zarar gelmesi olarak algılanabilse de aç kalma, barınma imkânını kaybetme gibi duygularda ölüm duygusunu hissettirebilmektedir.  Son seçimlerde halkın tavrını da bu eksende değerlendirmek gerekir. Aksi halde AK Parti’nin beş ay gibi kısa bir sürede oylarını bu denli yükseltmesini anlamakta güçlük çekeriz.

7 Haziran seçimleri AK Parti için bir mesajdı. AK Parti’nin bu mesajı iyi okuduğu seçim sonuçlarından anlaşılıyor. Peki, AK Parti’yi başarılı kılan politikalar neler oldu.

 

Birincisi: Koalisyonun ne kadar kötü olduğu vurgusu iyi yapıldı. Türkiye’nin yaş ortalaması 30 civarında. Yani iş hayatına atılacakları, evlenecekleri dönemde, ülkenin koalisyonlarla yönetilemediğini yaşayarak pratik edenlerin oy kullandığı bir yaş grubu ağırlıkta. Beş aylık bir süre içerisinde insanlar mevcut siyasal partilerin koalisyon kuramayacağı kanaatine vardı. Tekrar eski günlere dönme korkusu, AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının önünü açtı.

 

İkincisi: 5 ay içerisinde Türkiye’de terörün tekrar canlanması ise güvenlik konusunda tek parti iktidarına ihtiyaç duyulduğu algısının yeşermesine sebep olmuştur.  İnsanların Ankara’da dahi öldürülebiliyor olması güçlü bir yönetimin gerekliliğini ortaya koymuş ve seçmenin AK Parti’ye oy vermesini sağlamıştır. İnsanlar bu süreçte doğrudan ölüm korkusu ile karşı karşıya kalmıştır.

 

Üçüncüsü: Kısa süre zarfında dövizdeki değişiklikler, yatırımlardaki duraksamalar ve ekonomik kötüleşme gibi faktörler de seçmenin istikrardan yana oy kullanmasına sebep olmuştur. Bir gecede faizlerin uçtuğunu görmüş bir yaş grubunun tekrar eski günlere dönme korkusu oyunu AK Parti’den yana kullanmasına neden olmuştur. İstikrarın kaybedilmesi korkusu.

 

AK Parti’nin aldığı oyları yalnızca korku psikolojisine bağlamak haksızlık olur. AK Parti’nin bu noktada en önemli hamlesi 7 Haziran’da eleştirdiği muhalefetin vaatlerine yenilerini de ekleyerek seçmenin karşısına çıkmasıdır. AK Parti’nin vaatleri yerine getirme hususunda muhalefet partilerine oranla daha fazla güven vermesi ise  AK Parti iktidarına giden yolu açmıştır.

 

Erdoğan’ın mitingler yapmaması ve bir adım geri planda durması ise AK Parti’nin önemli seçim stratejilerinden bir diğeri olmuştur. Bu sayede otoriterleşme söylemlerinin etkisi kırılmış ve halkın AK Parti’ye oy vermesinin önü açılmıştır.

 

Yine Muhalefetin başarısızlığı da AK Parti’yi öne geçiren en önemli faktörlerden biridir. HDP’nin terör saldırıları sonrası PKK ile bağlarını koparamamış olması, CHP’nin yeni söylemler geliştirememiş olması AK Parti’yi öne geçiren etkenlerdir. Ancak AK Parti’nin başarısının en önemli mimarlarından birisi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmuştur. Koalisyon içerisinde yer almamış olması, ana muhalefet liderliğini merkeze alıp, iktidarı ve yönetmeyi hedeflememiş olması (yani küçük düşünmüş olması), Meral Akşener, Sinan Oğan gibi isimleri partiden atması ve şahsi kararı olduğunu ifade etmesi AK Parti’nin MHP seçmenini kazanmasında son derece etkili olmuştur.

 

Tüm yukarıdaki tablo AK Parti’nin Türkiye’de siyaseti en iyi bilen parti olduğunu göstermiş ve beş ay gibi kısa bir sürede tek başına iktidar olmasının önünü açmıştır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık