• 19 Şubat 2016, Cuma 10:52
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Bu iş PKK’yı da PYD’yi de aşar

Ankara’da bir saldırı daha gerçekleşti.

PKK-PYD bağlantıları bulunsa da bu iş onları aşan bir iş gibi görünmekte.

Bu örgütler yapmış olsa doğu bölgesi bu iş için daha müsait. Saldırının peşinden Diyarbakır’da gerçekleşen yeni saldırı gibi. Öyleyse bu saldırıyı daha farklı açıdan ele almamız gerekiyor.

Birincisi saldırı Türkiye ya da Türk milletine doğrudan bir saldırı gibi görünse de eylem biçimi ile büyük bir mesaj içeriyor.

Eylemin Ankara’nın göbeğinde Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Askeri lojmanların bulunduğu noktada gerçekleştirilebilmiş olması büyük bir istihbarat operasyonuna işaret etmekte.

Bu noktada hedefin doğrudan devlet ve halk değil Hükümet olduğu anlaşılmaktadır. Kuşkusuz sebep Suriye politikası. En başından itibaren pek çok hataların yapıldığı Suriye politikasında Türkiye’nin son dönemde PYD’ye yönelik eylemleri mevcut şartlar içerisinde uygulanabilecek en iyi politika olarak gözükmekte. Türkiye’nin bu dışa dönük girişimlerinin önünü kesmek isteyen devletlerin Türkiye’ye böyle bir mesaj verebileceği ortadadır. Tıpkı 90’lı yıllarda olduğu gibi. Türkiye kafasını kaldırıp dışarıya dönük politika izlemeye başladığı anda, terör meselesi öne sürülüyor ve tekrar içe dönmesi sağlanıyor.

Bugünde Suriye’de Kürt koridorunun engellenmesi adına çaba gösteren Türkiye bu terör eylemleri ile içe kapatılmak isteniyor.

Yani son terör saldırısı Türkiye’nin Suriye konusunda geri adım atması adına önemli bir hamle olarak değerlendirilmeli.

Türk halkının da bu noktada iç siyasi tartışmaları bir kenara bırakıp dış politika meselelerinde ortak hareket etmeyi öğrenebilmesi artık şarttır. Yoksa her birimiz teröre hizmet eder, Türkiye’nin içeride enerjisini harcamasına sebep oluruz.  Bu da doğal olarak sınırlarımızın hemen dibinde başımıza çok daha büyük işlerin açılmasına neden olur.

Şunu unutmamak gerekir ki; Terör örgütlerinin dış destek almadan varlık gösterebilmeleri ve eylem yapabilmeleri son derece güçtür. Bu bağlamda Türkiye’nin karşısında olan ülkelere yönelik Londra’da da, Paris’te de ve hatta Moskova’da da bağımsızlık isteyen gruplardan birinin (Tatarlar, Çeçenler gibi) bir eylem yapabilmesinin çok kolay olduğu iyi anlatılabilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık