• 23 Ocak 2017, Pazartesi 9:39
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

CHP, Erbakan Hoca, Alparslan Türkeş

Bir önceki yazımda Türkiye için başkanlık sisteminin kısa vadede zaruri olduğunu ancak uzun vadede bazı sıkıntılara yol açabileceğini yazmıştım. Başkanlık sisteminde Türkiye koşulları göz önüne alındığında sağ iktidarlar döneminin başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliyorum. Azıcık tarih okuması yaptığınızda Türkiye’de sağ ve sol ayrımının çok keskin olduğunu göreceksiniz. İşte bu keskinlik seçimlere her zaman yansımıştır ve yansımaya da devam edecektir.

Türk sağının CHP’ye bakışı her zaman sıkıntılı olmuştur. Keza aynı şeyi sol için söylemek de mümkün. Bugün sağ-sol ekseninde oranlama yaptığımızda yüzde 60-65 bandında sağ, 30-35 bandında bir sol seçmenin bulunduğunu söyleyebiliriz. Peki başkanlık sisteminde solun yüzde 50’ye ulaşma olanağı var mıdır?

CHP ile bu pek mümkün görünmüyor. Kimileri zaten CHP ne zaman iktidar oldu ki, diyebilir. Olmadı elbette ancak başbakan ve bakan çıkarma imkanına sahip olmak dahi partileri yarışta tutmaya yetebilir. AK Parti-CHP koalisyonu oluşsa idi CHP’li bakanlar görebilecektik. Ya da CHP-MHP koalisyonuna imkan tanıyan bir seçim sonucu oluşsa CHP başbakan bile çıkarabilecektir. İşte başkanlık sistemi ile CHP’nin bu ihtimalleri de ortadan kalkmış olacak. CHP’lilerin meclisi sabote etmeleri, kendilerini kürsülere kilitlemelerinin arkasında bu yatıyor. Türkiye’de sağ iktidarlar devri başlayacak, CHP’nin bunu kabullenmesi çok mümkün değil.

 Ancak şu çok açık; meclisi boykot stratejisi son derece yanlıştı. Her ne olursa olsun CHP’nin halka güvendiğini göstermesi ve referandum yolunu açması çok daha demokratik bir yol olacaktı. Bunu yapmadı. Şahsi kanaatim bu milletin ferasetine güvenmek gerekiyor, CHP’nin bu konuda şüpheleri var belli ki…

Bu yazıyı yazma sebebim CHP’nin stratejisindeki değişikliğin dikkatimi çekmesidir. CHP, meclisi engelleyemedi ve stratejisi pek işe yaramadı. Ama şimdi çok daha etkili bir silah ile geliyor. CHP’nin son kozları Erbakan Hoca ve Alparslan Türkeş.

Bu iki önemli insanın başkanlık konusundaki karşı çıkışlarını içeren video ve ses kayıtlarının AK Parti tabanındaki milli görüş çizgisini muhafaza eden insanları etkileyebileceğini düşünüyorum. Rahmetli Türkeş’in başkanlık konusundaki son derece sert ifadelerini içeren ve ülkeyi bölünmeye götüreceğini söyleyen görüşlerinin ise milliyetçi tabanda ciddi derecede etkili olabileceği düşüncesindeyim. Kısacası; CHP doğru bir stratejiye yönelmiş durumda.

AK Parti’nin özellikle mitingler sürecinde Türkiye’nin şuan ki iç ve dış baskıları ön planda tutacağı tahmin etmek mümkün. Başta da belirttiğim gibi bugünün koşulları Erdoğan’ın yalnızlığını gidermesi ve güçlü bir yapıya bürünmesi için başkanlığı gerekli kılıyor, ama uzun vadede bu sistemin çok sorun çıkaracağını da tahmin edebiliyorum. Ancak şu bir gerçek ki başkanlık sistemi; eğer CHP, Erbakan ve Türkeş damarını işlemeye devam ederse referandumda evet çıksa  dahi çok az farkla olur. Bu da uzun vadede en büyük tehdittir ülkemiz açısından.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık