• 26 Mayıs 2017, Cuma 12:45
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

CHP’de İnce Hesaplar

CHP yine klasik bir biçimde seçim mağlubiyeti ile beraber parti içi başkanlık tartışmalarının içine sürüklenmeye başladı. Bu alışıldık bir durum CHP için. Esasında olması gereken de odur. Eğer bir başarısızlık var ise koltuğun başka birisine devredilmesi gerekir.  Bu yazı CHP’deki değişikliğin 2019 Başkanlık seçimlerine etkisinin ne olabileceği üzerine olacak.

Öncelikle şu bir gerçek CHP’de iki ana damar söz konusu;

Bunlardan ilki İsmet İnönü, Deniz Baykal ve son dönemde CHP başkanlık tartışmalarının merkezinde olan Muharrem İnce’nin temsil ettiği; Kemalist, Atatürk ilke ve inkılaplarına katı bir şekilde bağlı, laiklik vurgusu son derece yüksek olan kesim;

İkincisi ise gerektiğinde liberal politikalar uygulayabilen Atatürk, Ecevit ve gelirken Gandi olarak tanımlanarak doğrudan ikinci kesimin adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun temsil ettiği Katı laik ideoloji yerine daha yumuşak bir üslup takınan, Ecevit’in ifadesi ile Ortanın solu olarak merkeze yakın durmaya çalışan sosyal demokrat çizgide bulunan kesim;

Bu iki kesim sürekli olarak tarihsel süreçte birbirleri ile CHP başkanlığı için çekişme içerisinde bulundular. Bugün de benzer şekilde çekişme hat safhaya ulaşmıştır.

Peki bu iki kutbun çekişmesi başkanlığı nasıl etkiler?

İşte asıl mesele burada;

 CHP’nin ikinci kesimi Türkiye’de sağ seçmenden de oy alma potansiyeline sahiptir. Ecevit’in aldığı oylara bakıldığında çok net görünür. Ancak Birinci kesim için benzer şeyleri söyleyemeyiz. Eğer referandum sürecinde Muharrem İnce başkan  olsa idi Hayır oyları da muhtemelen bu kadar çıkmazdı.

Bugün Kılıçdaroğlu Hayır cephesinin oylarını tutmaya çalışıyor.Kılıçdaroğlu eğer başkanlığa devam ederse 2019’da Ekmeleddin’den daha yerli milliyetçi-muhafazakar seçmene daha yakın bir adayı destekleyecektir. Bu sayede Erdoğan ile mücadele etme imkanı olabilecektir.

Ancak Varsayalım Muharrem İnce CHP’nin başına geçti. 2019’da bu kişi birilerini aday göstermek için değil kendisi aday olmak için geçmiş olacağından tüm politikalar buna göre izlenecektir. 2019’da Aday olması durumunda ise özellikle sol oylarda bir kemikleşme gerçekleşecektir. Ancak Türkiye şartlarında Milliyetçi-Muhafazakar seçmen tercihini Erdoğan’dan yana kullanacaktır.  Dolayısıyla Sol’un tüm oyu İnce’ye de gitse Erdoğan açık ara fark atacaktır.

İşte CHP’deki bu kavga Türkiye’nin geleceğine yönelik de büyük mesajlar içermektedir.  Bu arada bir merkez parti arayışlarını da önümüzdeki yıla kalmadan işitmeye başlayabiliriz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık