• 16 Temmuz 2016, Cumartesi 16:02
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Darbeye Karşı 'Bir' Olmak

Dün gece Türk tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bir girişim, çok şükür milletin sağduyusuyla demokrasi zaferine dönüşmüştür.

Tarihe baktığımızda Türkler asker millettir. Orta Asya’dan çıkışımızdan itibaren yani milattan önce de öyleydi, şimdi de öyle. Ama arada ipin ucunu kaçırıyoruz. Asker kendisini bu düşünceden hareketle her şeye muktedir sayıyor. Osmanlı’da kaç tane padişahı tahtından indiren, boğan, katleden asker, Türkiye kurulduğundan günümüze kadar da Türk siyasetinde darbelerle gündeme gelmiştir.

Menderesin asıldığı 1960 darbesi, 1970 Darbesi, 1980 Darbesi, Post-Modern Darbe, E-Muhtıra girişimi hayata geçirilen darbelerdir. Dün de tarihe darbe olarak geçemeyecek olan “Yurtta Sulh Hareketi” olarak kendini adlandıran bir grubun darbe kalkışmasına tanık olduk.

Köprülerin kapatılması,

Bir grup askerin sokağa dökülmesine tanık olduk dün gece.

Hele TRT’nin işgali ve zorla okutulan darbe bildirisi bizi bir korku filminin içine sürüklüyordu.

Çatışma haberlerinin duymaya başladığımızda ve ölenlerin olduğunu öğrendiğimizde bu işin ciddiyetini anlamaya başladık.

Bu arada sosyal medyada pek çok paylaşıma da tanık olduk.

Her ne kadar sosyal medyada senaryo tartışmaları dönse de bunların ne zamanı ne de yeriydi o an sosyal medya. Neyse ki halkımızın çoğunluğu siyasi çerçevede net bir duruş sergilemeyi başarmıştır. Eğer çoğunluk bu tarz tartışmalara girseydi bu olay büyük hedef olan darbecilerin göz ardı edilmesine sebep olacak ve hedef şaşacaktı.  

Neyse ki Ülkücüsü-Solcusu-İslamcısı hepsi darbelerin zamanında Türkiye’ye verdikleri zararları görmüş ve bu kalkışmaya karşı siyasetin arkasında durarak darbeye “Hayır” demiştir. Bunu sokaktaki bayraklarda ve sloganlarda çok net gördük. Milletimizin sergilediği işte bu duruş Türkiye’nin demokrasisinin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemlidir.

Yaşadığımız olaydan çıkaracağımız en net sonuç ise şudur: “Türkiye’de her ne kadar halk kutuplaşmış olsa da ülkenin zarar göreceği anlaşıldığında bir araya geleceğidir.”

*

Bir sonraki birkaç yazımızda Darbe’nin neden başarıya ulaşmadığını ele alacağız.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık