• 02 Şubat 2017, Perşembe 12:49
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Donald Trump Rus Ajanı mı? (Komplocu Yaklaşım)

Baştan söyleyeyim, her ne kadar komplo teorilerini çok fazla sevmesem de bu yazı o çerçevede sınıflandırılabilecek bir yazıdır. Ama bunu sadece bir fikir yürütme olarak da değerlendirebilirsiniz. Arada komplo üretmek iyidir. Şimdi konuya gelelim.

Öncelikle hatırlatmak gerekiyor; 1980’li yılların sonunda Sovyetler Birliği’nde akıl almaz politikalar hayata geçiriliyordu. Bütün komünist ideolojinin aksine hayata geçirilen şeffaflık ve yeniden yapılanma (Glasnost ve Perestroyka) politikaları Sovyetlerin batı ideolojilerini kabulü anlamına gelirken bunun baş mimarı olan Gorbaçov’un Amerikan ajanı olduğu muhabbetleri sonradan gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu görüşü savunanlar pek de haksız sayılmazdı. Çünkü Gorbaçov’un politikaları sonrasında Sovyetler Birliği’nin sonunun geldiğine tanık olduk. Sovyetler güçsüzdü belki zaten çökecekti ancak bu iki politika Sovyetler’in çöküşünü hızlandırdı. Gorbaçov ise batı’nın ajanı olarak görevini yerine getirmiş oldu.

Bugün Trump’ın Amerika’daki etkilerine baktığımızda benzer şeylerin gerçekleşmeye başladığını söyleyebiliriz. Bir önceki yazımda da bahsettim, Trump ile beraber Amerika kendi değerlerinden de vazgeçiyor. Üstelik bu vazgeçiş hem ekonomik, hem siyasi hem de kültürel manada gerçekleşiyor.

Şimdi Demokratların;

 -Ruslar siber saldırı ile seçimi manipüle etti söylemini bir gözlerinizin önüne getirin,

-Yine Trump’a ait videoların Rusların elinde olduğuna dair haberleri analiz edin,

-Benzer şekilde Trump’ın Putin ile olan sıcak ilişkisi de önemli bir ayrıntı tabi,

-Ve en önemlisi Trump’ın bir göçmenler ülkesi olan ve farklılıkların bir arada Amerika Birleşik Devletleri’ni oluşturduğu görüşünü çöpe atıp, toplumdaki farklılıkları hedef aldığını hesap edin.

Bu süreç Amerika’nın azalmaya başlayan küresel rolüne en büyük darbedir. Ülkenin yarı yarıya bölünmüş hali ve sonu gelmeyen protestolarını da göz önüne aldığınızda, Trump’ın ABD’ye çok büyük bir darbe indirmeye başladığını görürsünüz.

İşte bu gerekçelerle ve tarihin de bize öğrettiklerinden hareketle  Trump’ın bir proje olabileceğini de düşünmek gerekir. Tıpkı Gorbaçov’un bir proje olduğunu düşünmek gibi.  Başta da dedim ya arada komplo üretmek iyidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık