• 17 Eylül 2016, Cumartesi 10:40
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Donald Trump ve Yeni Dünya Düzeni

Davutoğlu’nun tüm kitaplarında işaret ettiği bir şey vardır. Ona göre uluslararası ilişkilerde dünya düzenindeki ciddi değişiklikler ciddi savaşların sonunda gerçekleşir. Buradan hareketle 1800’lü yıllarda ortaya çıkan Napolyon savaşlarının ardından Avrupalı devletler “Avrupa ahengi” diye bir şey ortaya atmış, herkesin eşit güçte olduğu bir sistemi inşa etmek istemiştir.

Bu sistem I. Dünya savaşına kadar sürse de I. Dünya savaşı yeni dünyada imparatorlukların olmayacağını göstermiş ve savaş sonrası yapılan anlaşmalarla ulus devletler kurulmuş ve yeni dünya düzeni hayata geçirilmişti. Ancak bu sistemin ömrü çok uzun olmadı.

I. Dünya savaşı sonrası yapılan anlaşmalarda özellikle Almanya’ya çok yüklenilmesi, galip devletlerin aşırı güçlü bir yapıda olması bu düzenin sıkıntılı olduğunu göstermiştir. Nitekim II. Dünya savaşı da tam olarak kurulamayan yeni düzene karşı çıkıştı.

Yine bir büyük savaş ve yeni bir dünya düzeni…

Son kurulan dünya düzeni II. DünyaSavaşı’nın ardından kuruldu. Bu savaşın ardından dünya ikiye bölünmüş, iki ideolojik kutup olan Amerika ve Sovyetler 1990’lara kadar dünyayı yönetmiştir. Bu dönemde ya Ruslardan ya da Amerikalılardan yana olabilirdiniz. Yeni dünya düzeni iki kutuplu bir sistemdi.

Ancak bu sistem bugün hala devam ediyor dünya ne kadar değişmiş olsa da…

Çünkü Sovyetlerin çökmesinden sonra dünya büyük bir savaş yaşamadı. Bu sebeple bugün hala yeni dünya düzeninin kurulmaya çalışıldığı bir uluslararası sistem görüyoruz.  Geçmiş tecrübeler sistemdeki köklü değişimlerin büyük savaşlar ile olduğunu dolaylısıyla dünyayı da büyük bir tehlikenin  bizibekleyebileceğini göz ardı edemeyiz.

Dünyada aşırı sağın yükselişte olması, milliyetçiliklerin ön plana çıkması ve Amerika’da yaşananlar bu konuda önümüze karamsar bir tabloyu koyuyor.

Tüm bu sebeplerden Amerikan seçimleri çok önemli hale geliyor. Amerika’daki demokratlar savaşı hep ikinci seçenek olarak görürken, Cumhuriyetçiler en büyük çözüm tekniğinin savaş olduğuna işaret ediyorlar. Eğer Donald Trump gibi radikal bir tip Amerikan başkanı olursa Yeni Dünya Düzeni için küresel bir savaşın çıkabileceğini göz ardı etmememiz gerekir…

Hillary Ablanın sağlık durumundaki son gelişmeler ise Trump’ın dünyanın yeni belası olacak gibi gösteriyor.  Önümüzdeki dönemde Amerika’da çıkabilecek birkaç saldırı ve radikal eylemler ile Trump’ın seçildiğini görebiliriz.

Dileyelim ki Amerikalılar bu kadar radikalleşmiş olmasın…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık