• 19 Aralık 2016, Pazartesi 14:22
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Dünya Nereye Gidiyor?

1990’lı yıllarda Sovyetler dağılınca dünyada Amerika’nın tek süper güç olduğu bir dünya çıktı karşımıza… Amerika’da ciddi ciddi tezler yayınlandı bu dönemde…

“Tarihin sonu geldi” diyen bile çıktı. Tarihin sonu şu. Dünyada artık tek bir değerler sistemi olacak o da Amerikalılarınki.

Demokrasi yayılacak dünyaya bundan sonra,

Küreselleşeceğiz artık ve bütün bir dünya ticarethane gibi işleyecek. İçine kapanık bir ülke olmayacak herkes ekonomilerini dışarı açacak.

İnsan haklarını her tarafa yayacağız.  Ve en önemlisi;

Devletler artık varlığı bile hissedilmeyecek bir konuma gelecek..

Yani Artık devletler geri planda olacak, ,insanlar sistemin merkezine yerleşecek. Özellikle 2003 Irak işgalinden sonra Amerika’da askeri çözümler yerine daha ılımlı politikalarla yukarıdaki hedefleri kurma kararı aldı.

Ancak Arap Baharı gösterdi ki böyle ılımlı işler sonunda demokrasi filan geliyor ama gelen adamlar bizim işimize yaramıyor. Öyleyse yeni adamlar getirelim eski usul devam etsin. Öyle de oldu.

Ancak Amerika bunları isterken artık yalnız değildi. Rusya’sı İran’ı Çin’i bölgede birşeylerin peşindeydi artık. Öyle tek Amerikan küresel gücü artık yoktu.

İşte dünyanın bugün geldiği noktada yukarıdaki insan hakları, demokrasi gibi kavramların da pek önemi kalmadı. Çatışmalar her geçen gün artıyor.

İşte bu bizi devletlerin tekrar güçlendiği yere götürüyor.  Bakın Avrupa’ya ırkçı, radikal sağ partiler hep yükselişte. Bakın İtalya’ya hükümet yetkilerinin kuvvetlendirilmesi için referandum yapılıyor. Putin’in de çok insanı düşünen biri olduğunu söyleyemeyiz. İşin garibi insan hakları, demokrasiyi yayacağım diye yola çıkan Amerika’ya bakın. Trump gibi ırkçı bir adam seçildi.

İşte tüm bu meseleler çerçevesinde dünyanın gittiği yeri iyi okumak gerekiyor. Türkiye’deki Başkanlık ısrarı da sadece Türkiye’deki siyasi tartışmalar içerisinde düşünülmemeli. Bu çaba dünyanın gittiği yön ile aynı çizgide.

Ancak dünyanın sonu ne olacak? Sorusuna gelince pek iyimser olamıyorum. Çünkü insanların topyekûn savaş isteme olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. Ancak devletlerin bu konuda karar vermesi çok kolay. İşte bu sebeple önümüzdeki yıllarda devletlerin egemen olduğu bir dünya ve çatışmaların artacağını görmek zor değil. Çünkü dünya böyle bir dönemi daha evvel yaşadı.  Yazı daha fazla uzamasın diye girmiyorum bu konuya belki  başka bir yazının konusu olabilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık