• 29 Ekim 2016, Cumartesi 14:29
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

“Efendiler; Türkiye ‘CUMHURİYETİ’ İlelebet Payidar Kalacaktır...”

Cumhuriyet halkın yönetimini elinde tuttuğu ve kendisini yöneteceği kişileri seçtiği bir sistem olarak kabul edilir. Ancak bu böyle kolay bir şekilde oturmaz. Çok ızdıraplar çekilir bu yolda….

Biz bugün Üzerinde bulunduğumuz toprakların ve elbette cumhuriyetimizin ne kadar kadrini kıymetini bilsek az… Eeee kolay olmadı bu yolculuk. Tam 93 yılı deviriyoruz bu yıl…

1876 da ilk meclisler kurulduğunda henüz imparatorlukta ufacık bir çevreden başka bu yeni sistemin cumhuriyete gidecek olan sistemin yani meşrutiyetin anlamını bilmiyordu. Rafa kalktı zaten iki yıl sonra…

1908 yılına gelindiğinde sürekli eleştirilen demokrasi ve halk yönetiminin düşmanı ilan edilen II.Abdülhamit, işte şimdi millet biraz daha hazır dedi meşrutiyete yani halk iradesine… inanmazsa her diktatör gibi savaşır ve bu iş için gelen ittihatçılarla halkı birbirine düşürebilirdi. Emrindeki askerleri savaştırabilirdi. Bunları yapsaydı işler çok farklı olabilirdi ama Yapmadı artık zamanı dedi ve çekildi.

Sonra ne mi oldu. 1912 Balkanlar kaybedildi, hemen ardından Libya elden çıktı, peşinden I.Dünya savaşı ve yokluk yılları peşinden Arap yarımadası elden çıktı bitti mi elbette hayır. Ayağında çarık olmayanların iki lokma ekmekle savaşmak zorunda olanların milli mücadelesi başladı.  Hatırlasana Çanakkale’nin geçilmez olduğu ne zor şartlarda söylendi…İşte böyle bir dönemin sonunda tüm dünyada faşistlerin yükselmeye başladığı dönemde Türkiye’de cumhuriyet vurgusu yapıldı.

Düşünün bir yanda Stalin gibi milyonları öldüren bir adam, diğer yanda Hitler gibi bir cani ve keza Mussolini gibi bir diktatör, İspanyada Franco faşisti.  Böyle bir dönemde dahi cumhuriyet vurgusu… Eksik değilmiydi elbette eksikti… partilere izin verilmedi, muhalifler susturuldu. Bunlara rağmen diktatörlük ilan edilmedi.  Bu dönemi diktatörlük diye ananlar insaflı olun ve az önce saydığım ülkelerin o dönemlerine bir bakın.

Sonra darbeler süreci geldi sürekli cumhuriyeti kurtardıklarını iddia ederek cumhuriyetimize en büyük zararı verenler ortaya çıktı. Sonuncusu 15 Temmuz’da yaşadık. Ve tüm dünyaya gösterildi bu ülkenin insanlarının nasıl cumhuriyete ve demokrasiye bağlandığını…

Artık isteseler bu ruh kaybolmaz…. Türkiye;  cumhuriyeti benliğinin bir parçası yapmıştır artık ve  bu millet eğer   toptan aklını kaybetmezse ilelebet de payidar kalacaktır.

Nice Cumhuriyet Bayramlarına….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık