• 28 Eylül 2016, Çarşamba 10:05
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Emperyalizmle Mücadele ve Milli Türkiye’nin İnşası

Devlet tüm alanlarında ciddi bir arınma yaşıyor. Milli bir devlet olabilmenin mücadelesi yaşanıyor bugün…

Tıpkı Osmanlının son döneminde girmiş olduğumuz arınma gibi.

Osmanlının çöktüğü dönemde askeriyemizin başında Alman generaller, ekonominin başında gayrimüslimler, mecliste envai çeşit milletvekili, eğitimin başında dışarıdan gelmiş bir ton hoca bulunuyordu. Her ne kadar Abdülhamid’i tahttan indiren İttihatçılar da uzun süre dışarıyla beraber hareket etse de ve  ülkeye zarar vermiş olsa da onların millilik üzerine  programları cumhuriyette ciddi derecede  etkili oldu.

Cumhuriyet Milli mücadelenin sonunda başlamış, Misak-ı Milli sınırları ile kurulmuş (Musul Kerkük’ü alamasak bile), İzmir’de milli iktisat kongreleriyle milli ekonominin önü açılmış, bu dönemde ekonomide ilk defa ciddi sanayileşme yaşanmış (tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş) ve milli iktisat sağlamlaştırılmaya başlanmış, askeriyede geçmişten gelen millilik korunmuş, bu millilik Kuva-i Milliye ruhundan gelen bir millilik, tüm bunların yapılması ile emperyalizmle mücadele eden milli bir devlet olan TÜRKİYE vücut bulmuştur.

Ne var ki; 1950’li yıllardan itibaren Komünist tehdit karşısında Batı ile mecburi ilişkilere yönelen Türkiye, bugüne gelindiğinde millilik vasfını ciddi derecede kaybetmiştir.

Bugün;

Askerimiz kendi meclisini bombalayacak, kendi insanını vuracak kadar gayri milli hale gelmiş,

Ekonomimiz Batı’yla olan bağları nedeniyle, Moddy’s gibi derecelendirme kuruluşlarının iki dudağının arasına bakar duruma gelmiş, (Eskiye nazaran bugün daha iyi olduğumuz bir gerçek)

Siyasetimiz dışarıdan gelen emirlerle hareket eden siyasetçilerle dolmuş ve onların çıkarlarına hizmet eder bir görünüm almış,

Sanayicilerimiz, devletini ve milletini tehdit eden örgütlerle işbirliğine girecek kadar hainleşmiş, TÜBİTAK gibi ülkenin geleceği açısından son derece kritik bir noktada örgütlerin gizli mesajlaşma programları üretilmiş,

Adında Milli ibaresi taşıyan Milli İstihbarat Örgütümüz bile darbeyi siyasi iradeye haber veremeyecek derecede körleşmiş,

Tüm bu yaşananlardan sonra 15 Temmuz artık istesek de istemesek de bizim için Milattır. Bundan sonra devlet şucu bucu demeyip işini iyi yapana yer vermez ise aynı senaryolar tekrar edilecektir, kimsenin şüphesi olmasın.

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir; mesleğini gerçekten hak eden ve o mesleğe ulaşmak için birilerini araya koymadan çalışıp emek harcayan insan için mesleği onurudur. Bu insanın onuruna duyduğu saygı mesleğine de olacaktır ve mesleğinin namusuna zarar verecek herhangi bir girişimde bulunmayacaktır. Çünkü o kişi kendi emeğiyle oralara hakkederek gelmiştir ve kimse için bir şeyler yapma mahcubiyeti taşımayacaktır. Özellikle MİT ve Askeriyede bu konuda dikkat, son derece yüksek olmalıdır. Eğer bugün Milli devletimizi inşa edersek, Türkiye’nin göreceği güzel günlerin de planlarını yapmaya başlayabiliriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık