• 25 Eylül 2018, Salı 15:57
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

En Temel Sorun: Eğitim

Türkiye uzun süredir zor bir süreçten geçiyor. Arap Baharı, komşularla sorunlar, Batı ülkeleri ve ABD ile yaşanan sürtüşme ve 15 Temmuz gibi bir darbe teşebbüsü. Peki, bu kadar zor sürecin yaşanması beklenmiyor muydu?

Esasen son beş yıldır Türkiye’de bu tarz bir sürecin yaşandığı ve önümüzdeki dönemde de yaşanacağı bilinen bir gerçek. Özel coğrafi konumu gereği Türkiye’nin bu tarz sorunlardan kolay kolay kurtulması da çok güç. Peki, çözüm nedir?

Çok basit: Eğitim…

Dış saldırılara karşı bir ülke ancak kendi kalitesini yükseltebilirse meydan okuyabilir. Aksi halde bağırıp, çağırarak sadece size verilen zararı artırırsınız. Bugün de Türkiye eğitim konusundaki başarısızlığının faturasını ödemeye çalışıyor.  Öyleyse; nasıl bir eğitim?

  • İlla dindar değil (dindar da olabilir), ahlaklı, namuslu, ülkesini ve bayrağını seven, çalışkan bir öğrenci profilinin yetiştirildiği bir eğitim modeli,
  • Sınav merkezli yapıdan kurtulmuş, çocukların hayal güçlerini gün yüzüne çıkaracak bir sistem,
  • Ortaöğrenim seviyesinden itibaren mesleki bilgilerin aktarıldığı, üretim yapacak kapasiteye sahip gençlerin oluşturulduğu bir sistem,
  • Lise düzeyi mesleki olacağı için, üniversitenin tamamen bilimsel üretime odaklandığı ve uzmanlık alanı olduğu bir yapı,
  • Lise seviyesinde çağa uygun fen bilimleri, teknoloji ve yazılım liselerinin sayısının arttırılması ve imam hatip, Anadolu lisesi ısrarından vazgeçilmesi,
  • Öğretmenlerin liyakat sahibi olduğu, sağdan soldan adam bularak öğretmenliğe başlamadığı ve mesleğinin ciddiyetinin farkında bir öğretmen tipinin hakim olduğu,
  • Birilerinin adamı olduğu için mevki sahibi olmuş bürokratların olmadığı bir sistem ile Türkiye ciddi anlamda verimli, üretken bir nesile sahip olacaktır.

Elbette bunların dışında, fiziki şartların iyileştirilmesi (son yıllarda bu konuda çok büyük atılımlar yaşandı), uluslararası ülkeler ile rekabet edebilecek yapı için araştırmaların yapılması, üniversitelerin daha özerk olması gibi pek çok şey daha eklenebilir.

Ancak yukarıda ifade edilenler bile ülkede çok büyük bir iyileşmenin önünü açacaktır. Bu da siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri saldırılara karşı nitelikli insan gücü ile karşı koyabilecek bir Türkiye’nin önünü açacaktır.

Bu konuda yeni Milli Eğitim Bakanı’nın ifadeleri umut verirken, dilerim önceki bakanlar gibi görev süresi kısa olmaz ve istikrarlı bir şekilde ciddi adımlar atılır….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık