• 01 Ağustos 2016, Pazartesi 11:06
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Erdoğan = Türkiye

Siyaset biliminde 3 tip liderlik tanımlaması bulunuyor…

Bunlardan ilki geleneksel liderliktir. Bu liderlere örnek olarak hanedanlıklar gösterilir. Osmanlı padişahları bunun bir örneği…

İkincisi ussal yani akla dayanan liderliktir. Bu liderlikte lider gücünü devletten alır. Yani devlet sistemi iyi işler ve kimin başa geçeceğinin önemi kalmaz. Amerikan sistemi günümüzde buna iyi bir örnektir.  Yani siyahi ve Müslüman görünümlü birini de başa getirseniz bir şey değişmez…

Üçüncüsü ise karizmatik liderliktir. Bu sistemde lider her şeydir. Lideri sistemin dışına attığınız anda sistem çökmeye mahkûmdur. Türk siyasi tarihinde Atatürk, Özal ve tabi ki Erdoğan karizmatik liderlerdir.

Türkiye’nin  geleceği açısından bugün Erdoğan ile devlet özdeşleşmiş durumdadır. Çünkü AK Parti’nin en büyük zaafı kurumsal bir devlet sistemi kuramamış olması ve Erdoğan üzerinden şekillenmiş olmasıdır. Bu yapı devleti lidere mahkum kılmaktadır…

Bu yüzden bugünkü olağandışı durumda ERDOĞAN=TÜRKİYE diyebiliriz. Bu çıkarımı yapmak için pek çok gerekçemiz mevcut. Erdoğan’ın sistem dışına atılması durumunda  Türkiye’de şunların yaşanması muhtemeldir:

Birincisi; AK Parti dönemsel bir partidir ve lider etrafında kenetlenmiştir. O ölürse parti dağılma riski ile karşı karşıya kalır bu olay Türkiye’yi  olağanüstü koşullardan çıkarabilecek en güçlü partinin yok olması demek olacak.

İkincisi; Erdoğan’ın ölmesi ile birlikte sokaklarda Erdoğancılar ile onun ölümüne sebep olacak kişiler arasında büyük bir kavga başlar; bu iç savaş durumudur.

Üçüncüsü; Şimdiden askerin zor durumda olmasını fırsat bilen PKK eylemlerini daha da artırır.

Dördüncüsü; Suriye’de Halep’e yapılan saldırıların şiddeti artar ve Türkiye’ye yoğun bir göç dalgası gerçekleşir. IŞİD’in Türkiye’ye sızma ve eylem yapma imkanı artar.

Son olarak, tüm bu koşulların ortaya çıkması ile ekonomi büyük yara alır ve ülke ekonomik kriz yaşar.

Tüm bu maddeler Erdoğan’ın sistemin dışına itilmesi ile gerçekleşebilecek olaylardır.

Tarihten bir not: Amerika 1950’li yıllardan itibaren Türkiye’ye para yardımını ve kredileri keseceğini açıklayınca Menderes de, ben de o yardımı Sovyetlerden alırım deyip Rusya’ya bir seyahat planlamıştır. Ancak seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir hafta önce Darbe gerçekleşir ve Menderes tutuklanır.

9 Ağustos’ta Erdoğan’ın Rusya ziyareti bu kapsamda büyük bir önem taşıyor….

AMAN DİKKAT…..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık