• 05 Kasım 2016, Cumartesi 10:06
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

HDP, PKK ve Kürdistan Tehlikesi

Daha evvel de yazmıştık. Bugün Türkiye için en büyük tehdit Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e ulaşacak bir Kürdistan devletidir. Kürdistan Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Afrika’ya, Orta Asya’ya açılan güzergahlarını kapatacak ve bunun sonunda içeriye hapsedilmiş Türkiye’nin hayat damarları kesilmiş olduğundan Batı’ya muhtaç bir Türkiye oluşturulacak. Böyle bir Türkiye sonunda kendi sınırları içerisinde de Kürdistan tehlikesiyle karşılaşacak.  Türkiye her ne kadar Suriye’de yaptığı operasyonlarla bu işin önüne geçmiş gibi görünse de, özellikle Kobaninin de içerisinde olduğu Fırat’ın doğusuna herhangi bir girişim gerçekleştiremedi. Yani Fırat’ın doğusundan itibaren Türkiye sınırları tehdit altındadır.  Yani Türkiye’nin Diyarbakır’dan Hakkari’ye kadar olan bölgesi ciddi bir tehdit altındadır.

Suriye’de oluşan Kürdistan coğrafyasından K.Irak ile olan sınırlarımızı içeren bölgedeki kürt grupların temizlenmesi gerçekleşmedikçe de Türkiye’nin Doğu bölgelerinin her daim tehdit altında olacağı muhakkaktır.

Kimse Türkiye’deki Kürtlerin hiçbiri ayrılmaz gibi hikâyelere girmesin. Milliyetçilik öyle bir şey ki gözlerinizi körleştirebilir. Doğruyu göremeyebilirsiniz. HDP’nin aldığı oylarda da Kürt milliyetçiliğini görmemek imkansız. İşte buyüzden milliyetçiliğin tırmandırılması ve ayaklanmasında kilit rol HDP’dedir.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı Türkiye’de HDP’ye yönelik girişimler hayata geçirildi.

Bu girişimin en önemli sebebi Türkiye için bir iç savaş çıkarmak isteyecek olanların oyunlarını bozmaktır. Çünkü ister kabul edin ister etmeyin HDP’ye oy veren kitleninneredeyse  tamamı ( belki arada ufak bir azınlık hariç tutulabilir. Sol merkezli Hdp’liler) PKK ‘ya sempati duymaktadırlar.

Dolayısıyla Türkiye’de çıkarılmak istenecek bir iç savaş provasının da merkezinde HDP’nin olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Türkiye bugün bu tehdidin farkında olacak ki HDP’yigöz altına alıyor. Yani devlet insanları sokağa dökebilecek en önemli unsur olan HDP’nin kontrolünü sağlayarak böyle bir kalkınmanın önüne geçiyor. Bu süreçte oluşabilecek halk galeyanlarına karşı uygulanan sosyal medyanın yavaşlatılması veya engellenmesi girişimleri de bu riski ortadan kaldırıyor. Mısır’da bu medyanın neler yapabildiği çok net görüldü.

Kısacası HDP’ye  yapılan operasyonlar Türkiye’nin gelecekte karşılaşacağı jeopolitik riskleri ortadan kaldırmaya yöneliktir ve desteklenmelidir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık