• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

“İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın”

Devlet dediğimiz mekanizma nasıl ortaya çıktı?

Bu konuda iki ana görüş ön plana çıkıyor. Birincisi İnsanlar mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmekte idiler. Bu mutluluğun ileride zarar göreceği endişesi ile bir üst kurum olan devleti hayata geçirerek, mutluluklarını devam ettirebilecek bir gücü ortaya çıkardılar.  Devletin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili ikinci ana görüş ise insanların beraber yaşamayı beceremediklerini ve birbirleri ile çatışmaya girdiklerini belirtir. Güvenlik kaygısı ise insanları yetkili bir kuruma yönlendirir bu sayede devlet dediğimiz mekanizma ortaya çıkar. Her iki görüşte de amaç insanların güvenliğinin sağlanması ve hayatlarını huzurlu bir biçimde yaşamak istemesidir.

Günümüzde devlet pek çok sosyal, ekonomik, toplumsal görevler üstlense de en önemli görevi hala insanların güvenliğini sağlamaktır. Kısacası asıl olan devlet değil, millettir. Türklerin tarihte kurduğu devletlere bir bakın. Osmanlı dahi yıkılabilir, ama küllerinden bir Türkiye muhakkak doğar. O devleti kuracak olan yine millettir.

O halde devlet merkezli anlayışı bırakıp, milleti esas alan anlayışa sıkıca sarılmalıyız. Millet dediğimiz kavram her birimizin bir araya gelerek oluşturduğu yapıdır. Dolayısıyla bizim her birimizin ne kadar kıymetli olduğumuzu iyi anlamamız gerekir.

Her birimiz ekranlarda gördüğümüz bir siyasetçi, bir pop starı, bir futbolcu kadar kıymetliyiz. Hatta biraz daha çıtayı yükseltelim; her birimiz Obama kadar değerliyiz. Neden mi? Hayat dediğimiz yaşam ile ölüm arasında bir zamandan ibaret.  Her birimiz birer hayat yaşıyoruz, mekânlar, elbiseler, imkânlar farklı olsa da sadece bir hayat.  Ancak Türkiye’nin bu bilinçte olduğunu pek savunamayız. Neden mi?

Akşam televizyonu açtığınızda ekranda dönen haberlere bir bakın: Yine kaç kişi bu hayattan ayrıldı birilerinin hırsları uğruna. Bizim “çok öldüğümüzü” artık anlamamız ve çözüm bulmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye’de çok basit ölüyoruz. Madenlerde ölüyoruz, inşaatlarda ölüyoruz, mitinglerde ölüyoruz. Her gün trafikte ölüyoruz. Artık farkına varalım “çok ölüyoruz”. Maalesef İnsan hayatının kıymetini kavramış değiliz. Biz öldükçe devletler de ölüyor. Boşuna söylememiş Şeyh Edebali:

“İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık