• 24 Şubat 2017, Cuma 12:28
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

İslam Birliği Hayal mi?

Hafta içinde Kocaeli’nde bir konuşma yaptım. Konu Avrupa Birliği’nin oluşumu üzerine idi. Roma’dan itibaren Avrupa kimliğinin oluşumu ve Avrupa Birliği’ni oluşturan etkenleri anlatırken, bir yandan da neden İslam Birliği, Türk Birliği benzeri yapılar oluşmuyor sorusuna cevap aradık. Elbette pek çok gerekçe bulunabilir. Bu yazıda İslam Birliğinin önündeki en önemli 4 engeli anlatacağım…

 

Demokrasi ve Uzlaşı kültürü

Avrupa Birliği’nin kuruluşuna giden süreçte kökleri ta 2000 yıl öncesine dayanan demokrasi kavramı ve insan hak ve hürriyetlerinin korunması AB’yi başarılı, İslam coğrafyasını ise başarısız kılan gerekçelerden birisi. Basit anlamda adil bir hukuk düzeninin inşa edilmediği  İslam Birliği’ne Müslüman ülkeler yetkilerini verir mi sorusu önemli. Şuanda vermez o kesin çünkü bir İslam ülkesi diğerinin adaletli davranacağına inanmaz.

 

Üst Kimlik

Avrupa Birliği antik Yunan’ı da, Roma’yı da ve tabi ki Hıristiyanlığı’da bir arada tutan bir üst kimlik inşa etmiş durumda. Peki İslam dünyası için ortak bir İslam kimliği var mıdır? Yani Suudların Vehhabi İslam’ı, eski tarza Kaddafi’nin temsil ettiği Sosyalist İslam’ı mı, İran’ın Şii İslam’ı mı yoksa Türkiye’nin Sünni İslam’ı mı üst kimlik olacak. Bu sorunun cevabı hangi ülkede iseniz farklı olacaktır. Türkiye’de en güzel İslam örneği bizimkisidir diye duyarız hep muhtemelen İranlılar da kendi anlayışı için benzer şeyi düşünüyor. Kısacası İslam Birliği kurulacaksa üst kimlik ne olacaktır? Bu soruya net cevap veremeden bir birlikten bahsedemeyiz.

 

Yıkılmışlık

 Otuz yıl savaşları, Napolyon savaşları, I.Dünya Savaşı, II.Dünya Savaşı gibi büyük savaşlar artık Avrupa ülkelerini zorunlu bir birleşmeye itti. Savaşlar sonucunda yorgun düşen ve tek başına bir şey yapamayacak olan ülkeler dış destekle birlikte bir araya gelmek zorunda kaldılar. İslam dünyasının içinde bulunduğu bu kaos ortamının sonunda benzer bir uyanışın ve birliğin doğabileceği göz ardı edilmemelidir.

 

Uluslarası Düzen

 Avrupa dediğimiz coğrafyada eğer ABD ve İngilizlerin Komünizme karşı destekleri olmasa idi acaba Avrupa Birliği’nden bahsedebilir miydik? Milyonlarca insan ölmüş, kalanların aç olduğu bir coğrafyaya büyük yardımlar yapan ABD, bugün ki İslam coğrafyasının parçalanması gibi (DAEŞ benzeri örgütler ile) bir şey yapsaydı AB kurulur muydu? Bence Hayır. İşte en önemli mesele uluslararası düzenin buna izin vermesidir. İslam Birliği’nin önündeki en büyük engel de uluslararası düzenin izin vermemesi ve İslam coğrafyasındaki ülkelerin kendini savunamamasıdır..

Kısacası; İslam birliği için, beraber hareket etme duygusu gelişecek, bir üst kimlik oluşturulacak, savaşların ve bölünmüşlüğün verdiği pişmanlık oluşacak, uluslararası düzenin müdahaleleri de engellenecek sonra bir İslam Birliği’nden bahsedeceğiz. Bu tabi uzun ve meşakkatli bir yol.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık