• 18 Ekim 2016, Salı 9:27
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

“Kahraman Amerika” İş Başında

Dünyanın yeni gündemi Musul…

Televizyonda izlediğimiz tüm kanallarda Musul üzerinden Irak’ın geleceği tartışılıyor. Bütün tartışmaların ana merkezinde ise şunlar var:

Irak’ın Kuzeyinde Kürtler artık neredeyse devlet oldular. Ama bunlar arasında bir Barzani’nin temsil ettiği Sünni Kürtler var, bir de PKK’nın temsil ettiği din ile hiç ilgisi olmayan Kürt gruplar var.

Merkezi Irak hükümeti ise Şiilerin kontrolünde. Aldıkları kararların arkasında İran’ın olduğu kesin.

Musul’a baktığımızda ise her din ve mezhepten insana rastlamak mümkün…

Türkiye ise soydaşları olan Türkmenleri bu bölgede tutma gayretinde…

Bağdat hükümeti de Şiilerin bölgede hakim olmasının peşinde.

Kürtler ABD’nin Saddam’ı indirmek için Irak’ı işgal etmesinden bu yana Musul ve Kerkük’e göz koymuş durumda… Öyle ki Musul ve Kerkük’te Türkmenler üzerine uzun zamandır baskı uyguluyorlar.

Musul’da Araplar da bölünmüş durumda. Bir yanda Sünni aşiretlerin bulunması, diğer yandan Şii Arapların bulunması DAEŞ’i de bu kentte etkili konuma getiriyor. Çünkü her türlü Şii-Sünni Arap çatışması sonunda Sünni Araplar bozguna uğruyor ve bu da onları doğal olarak Şiilerle savaşan DAEŞ’e itiyor.

Bunları böyle uzun uzadıya yazmamın sebebi ortada.

 Irak’ta bugün, Kürt (Barzani-PKK) - Türkmen, Kürt (Barzani) - Kürt (PKK), Kürt (PKK) - DAEŞ,  Kürt (Barzani) - Şii (Bağdat Hükümeti), Sünni Arap - Şii Araplar arasında çatışmalar mevcut. Şimdi böyle bir Irak’ın kendi başına varlığını sürdürmesini nasıl bekleyebiliriz.

Irak zaten bölünmüş durumda e tabi doğal olarak bu işleri nihayete erdirecek bir kurtarıcıda  vardır. Yani siz bu bölünme işini beceremeyeceksiniz biz kahraman bir milletiz her sorunu çözeriz diyen (klasik Hollywood filmlerindeki gibi) Amerika bu işe el atacaktır.

Biz de  Musul’da 1.5 milyon sivil canlarını kurtarmanın yollarını ararken, sıcak koltuklarımızda televizyondan her gün görmeye alıştığımız ve artık yadırgamadığımız ve tepki bile göstermediğimiz görüntüleri izlerken birbirimize soralım. ABD’nin ne işi var orada? İslam dünyası nasıl bir araya gelir?

Bu kafayla gelmez baştan söyleyelim. Okumayan, okuduğunu sorgulamayan, üretmeyen ve farklılıklarını vurgulamak yerine ortak yanlarını bulup birbirlerini anlamayan milletler olarak varlığımızı sürdürdüğümüz sürece bu iş zor.

Bunu anlayacağımız zaman gelecek ama bundan da kimsenin şüphesi olmasın… Her kaos yeni bir düzenin habercisidir. Biz de anlayacağız daha milyonlarca insan acı çekerek öldükten sonra kesin Anlayacağız….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık