• 20 Kasım 2016, Pazar 14:18
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Küçük’ün İradesi Diye Bir şey Olamaz

İki gündür cinsel istismara maruz kalmış kişinin suçu işleyen kişiyle evlendirilmesi ile alakalı tartışmaları izliyoruz. Gerçekten üzerine ciddi ciddi eğilinmesi gereken bir konudan bahsediyoruz. Yasal düzenlemeler oldum olası muğlaktır. Muğlaktır çünkü gelecek tepkilere göre sağa sola çekmek rahat olsun istenir. Yasal düzenlemenin tecavüzcüleri kapsamadığı ancak cinsel istismara maruz kalan kişinin iradesinin önemli olduğunu açıklamalardan anlayabildik.  Benim vicdanımı yaralayan husus da Bekir Bozdağ’ın bir cümlesi oldu. Kanunun içeriği, kapsamı herşey tartışılıyor zaten ama bir cümle işittim ki içim bir kötü oldu.

“Küçüğün rızası ile yapılmış bir işten” bahsediyor Bekir Bozdağ…  Küçüğün rızası Bozdağ kız bile diyemiyor öyle ya dese evlilik yaşında olduğu anlaşılabilir. Bu yüzden Küçük diyor ve rızasından bahsediyor ne kadar acı….

Empati kuracaksınız bir olayı anlayabilmek için ; 12- 13 yaşında bir kızınız veyahut kız kardeşiniz var. Rızasıyla yani iradesiyle böyle bir işe girişecek ve evlendirilecek. Az önce de söyledim Ben yasal meselelerden bahsetmiyorum devlete ve ailelere seslenmek gerekir bu konularda

Küçüğün en iyi şekilde çocukluğunu yaşaması için çaba harcayın

Küçüğün okulunu okuması için elinizden geleni yapın

Küçüğün bir birey olarak varlığını kabul ettirin. Kadın haklarından korkmayın, Cennetin annelerin ayakları altında olduğunu hatırlayın

Kadının insanın geleceği olduğunu bu küçüklerin geleceğimiz olduğunu hatırlayın

Bu yüzden Küçüğün ileride meslek sahibi olması için, ekonomik bağımsızlığını kazanması için mücadele edin.

Edin ki kimseye muhtaç olmasın Küçük…

Tekrar düzenlemeye dönersek devlet olarak Küçüğün o yaşta rızasının olamayacağını fark edelim. Böyle bir olayın sonunda kişinin bu işe sebep olan kişiyle evlendirilmesi büyük bir travmadır.

Kimse küçük ve çocuğu mağdur oluyor, böyle aileler parçalanıyor muhabbetlerine girmesin, mağduriyeti devlet giderecek ve gidermek zorunda, o küçüğün okutulması da meslek sahibi olması da devletin görevi olur. Yoksa kaldıralım devleti….

Çünkü devletlerin görevi bilinçli, ahlaklı, okumuş, gelişmeyi amaçlayan ve Ülkesine, toprağına bayrağına ve insanına bağlı bireyler yetiştirmek ve  her türlü suç unsurunu azaltmaya çalışmaktır. Eğer bunu yapamıyorsa devletin zafiyeti söz konusudur. Öyleyse bu zafiyetin giderilmesi de, bu olaylara karışan küçüğün mağduriyetinin giderilmesi de yine devlete düşer.

Siyasal bir perspektif değil bu anlattıklarım ideal devlet ve toplum düzeni ile alakalı.  Şunu fark edelim lütfen

Küçüğün iradesi diye bir şey yok, İradesi olsa KÜÇÜK demeyiz reşit der geçeriz zaten.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık