• 30 Ağustos 2016, Salı 10:01
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Neden Yavuz Sultan Selim?

Osmanlı’nın ilk sultanı Osman Gazi’den son padişahı SultanVahdettin’e kadar tüm padişahların Anadolu insanın gönlündeki yeri ve önemi kuşkusuz çok büyüktür. Yavuz Sultan Selim de bizim açımızdan çok büyük öneme sahip olan bir padişahtır. 3. Köprüye onun adının verilmesinden de daha doğal bir şey olamaz. Ancak benim burada dikkat çekeceğim nokta çok daha farklı…

Türkiye’nin hem iç hem de dış siyasetine bağlı olarak belirli dönemlerde belirli padişahların bir adım öne çıkartıldığı görülmektedir.

Mesela eğer Türkiye’nin tarihinde bir imparatorluk kurduğunu tüm dünyaya haykırmak istiyorsak eğer; bir adım öne çıkardığımız padişah Fatih Sultan Mehmet oluyor. Bunun nedeni İstanbul’un fethi ile çağ kapayıp açan Osmanlının bu zaferi bugünkü hâkim güç Batı medeniyetine karşı almasıdır. Burada İstanbul’un fethi imparatorluğun sembolüdür.

Eğer Batılı bir imaj çizmek istiyorsak; bir adım öne çıkan padişah Batılıların adaletinden dolayı Muhteşem olarak nitelendirdiği Kanuni Sultan Süleyman’dır.  Bunun nedeni Kanuni döneminde imparatorluğun sınırlarını en geniş noktaya ulaştırmış olması ve bugün Batı sınırlarında bulunan büyük bir coğrafyada hâkim devlet olmasıdır…

Bir başka örnek ise Sultan II. Abdülhamit’tir. Eğer Türkiye dış politikada İslamcılığı kullanmak istiyorsa Sultan Abdülhamit’e atıflar dikkat çekmeye başlıyor. Özellikle eski Osmanlı coğrafyası olan Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da etkin olmaya çalışan Türkiye’nin en önemli aracı, döneminde İslamcılığı devlet politikası olarak kabul eden Sultan Abdülhamit olmaktadır…

Peki, Yavuz Sultan Selim’in son dönemde bir adım öne çıkmasının nedeni nedir?

Bunun sebebini de yine Türkiye’nin içerisinde bulunduğu iç ve dış politikada aramak gerekir.  Yavuz Sultan Selim’in gündeme gelişi bu hafta açılışı gerçekleşen ve İstanbul’a yakışan bir eser olan 3. köprünün isim meselesi ile oldu.  Bu dönem Türkiye’de ciddi tartışmalar yaşandı ve hala bazı sesler duyulmakta….

İyi ama Yavuz’un isminin verilmesine neden olan gerekçe ne idi; bunun için Yavuz’u Osmanlı padişahlarından ayıran sebebi bilmek gerekmektedir.

Osmanlı sultanları her daim Batı yönlü hareket eden bir politika izliyordu. Fetihlerin hedefi Batı idi ta ki Yavuz’a kadar. Yavuz diğer padişahların aksine Batı’ya değil yüzünü Doğu’ya dönmüş ve mücadelesini doğu topraklarında yapmıştır. Bu mücadelenin sonunda ilk önce Kızılbaşlık ideolojisini savunan İran tehdidini ortadan kaldıran Yavuz, ardından Memlûkları da yenerek Hilafete uzanan yolu açmıştır.

Türkiye’nin son yıllarda izlediği Batı’ya karşı çıkış ve doğu dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesi, Esed’den kaynaklanan ve İran ile ilişkilerin gerginleşmesine yol açan Sünni İslam’ın sözcülüğü rolü ve İslam dünyasının sesi olma gayretleri Yavuz ismini mantıklı hale getiriyor.

Kısacası Üçüncü Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesi Türkiye’nin son yıllarda izlemiş olduğu politikalar ile doğrudan alakalıdır. Türkiye yüzünü Batı’dan gelen tehditlerle birlikte Doğu’ya dönmüştür. Dolayısıyla Yavuz politikalarına benzer politikaların Türkiye’de  hakim olduğu bu dönemde Yavuz isminin verilmesi de çok şaşırtıcı olmasa gerek….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık