• 08 Eylül 2016, Perşembe 9:38
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Obama, Trump’a Mı Çalışıyor?

Demokrat Obama, Cumhuriyetçi Donald Trump’a Mı Çalışıyor?

Amerika 2 aydan az bir süre içinde başkanlık seçimine gidiyor. Demokratların adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçilerin adayı ise ‘manyak’ olarak tanımlanabilecek bir tip olan Donald Trump. 

Pek çok kişi, bize ne Amerikan seçimlerinden diyebilir… Ancak hala en büyük küresel aktör olan Amerika’da seçilecek bir başkan dünyadaki tüm kaos ortamlarına şekil verebilir. Bu olumlu da olabilir olumsuz da. Yani daha az müdahaleci demokratlar ile yangına ateşle giden cumhuriyetçilerin sorunlara etkisi aynı olmayacaktır.

Seçimlere gelecek olursak;

Amerika’nın yaklaşık son 30 yıllık seçimlerine bakılırsa iki dönem demokratların, iki dönem Cumhuriyetçilerin kazandığı görülür. Yani aralarında düzenli bir sıra var. Bugün demokratlar ikinci seçimlerinin sonunda, düz bir mantıkla sıranın cumhuriyetçilere geldiği görülüyor yani kısacası sıra Trump’ta.

Son dönem Obama politikalarına baktığımızda da bu sıranın gerçekleşebileceği söylenebilir. Örneğin;

   -G-20’de görülen Amerika’nın yaklaşık 60 yıllık müttefiki Türkiye’nin Rusya ile samimiyeti

   -Türkiye’nin Suriye politikalarına karşı Amerika’nın etkisiz kalışı ve kabullenişi

   -1980’lerden beri Irak ile başlayan Kürdistan meselesini başarıya ulaştıramaması ve Suriye ayağının oluşmaması ki bugün Türkiye’nin de müdahalesi ile bu olayın gerçekleşmesi çok daha güç

   -FETÖ darbe girişiminde istediğini alamaması ve başarısız bir darbeci ülke imajına maruz kalması (bu noktada Kerry’nin keşke Fethullah Gülen Amerika’da olmasaydı itirafı enteresan yine önemli Amerikan stratejisti Brzezinski’nin de ABD’nin büyük bir hata yaptığına işaret etmesi önemli).

Tüm Bunlara ek olarak;

   -Filipinler devlet başkanının Obama’ya küfür etmesi ve itibarını zedelemesi

   -Obama’nın Vietnam savaşında Laos’a 2 milyon bomba attıklarını itiraf etmesi ve bunu dönemin hükümeti demokratların sorumluluğunda olduğunu belirtmesi seçime giderken önemlidir. Ki bu olay aynı zamanda Amerika halkının en önemli travmalarından biri olan Vietnam savaşındaki başarısızlığın da hatırlatılmasına neden olacak ve demokratları zorda bırakacak ifadelerdir.

Buradan hareketle özellikle son dönem Obama politikalarının Donald Trump’a yaradığı çok açık…

Seçim anketlerinde açık ara önde olan Hillary’nin bu avantajı seçime yaklaştıkça kaybetmeye başladığı görülüyor. Obama’nın Amerika açısından başarısızlıklarının son dönemde artmaya başlamasının da önümüzdeki 2 aylık sürede Trump’ın öne geçişine imkan tanıyabileceği söylenebilir.

Tarihten bir örnek; 2000 seçimlerinde sıra cumhuriyetçilere geldiğinde hiç tanınmayan, pek bir vasfı da bulunmayan hatta hayatında girdiği pek çok işte başarısız olmuş olan George W. Bush’un  seçilmesi bir dizi Amerikan hilesi ile gerçekleşmişti ve bu seçimin sonunda Bush başkan olmuş ve 11 Eylül gerçekleşmiş ve Amerikan işgalleri başlamıştır.

Buradan hareketle 2000 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin galip oluşu belirli bir plan çerçevesinde gerçekleşmişken bugün de Trump’ın gerçekleşebileceği aynı planlar doğrultusunda mümkündür.

Seçim geleneği açısından bugün sıra Cumhuriyetçilere gelmiş ve ABD’nin küresel rolünde sıkıntılar oluşmuşken Hillary gibi sakin bir demokrat yerine çok daha radikal ve saldırgan bir Trump daha akla yatkın duruyor.

Bekleyip göreceğiz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık