• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Rusların Kış Uykusundan Kalkışı (Rakibi Tanımak)

İkinci dünya savaşının sonundan 1991 yılına kadar dünyada söz sahibi iki devlet vardı. Bunlardan bir tanesi ABD iken diğeri SSCB idi. ABD liberal söylemler üzerinden etkin olma düşüncesinde iken; SSCB komünizm propagandası yapıyordu. Bu süreçte ABD askeri açıdan NATO’yu kurarak bir adım atarken, SSCB Varşova Paktı’nı devreye soktu.  Yine ABD, IMF ve Dünya Bankası ile ekonomik girişimlerde bulunurken; Ruslar COMECON’u hayata geçiriyordu.  İki güç arasındaki bu mücadele Sovyetlerin 90’ların başında çökmesi ile ABD’nin zaferi ile sonuçlandı.

 

90’lı yıllardan itibaren uluslararası arenada ABD tek süper güç olarak rol oynadı. Ruslar ise bu süre zarfında yıkıntıdan kurtulmaya çalıştı ve çeşitli stratejik hamlelerde bulundu. Birincisi Rusya ilk olarak “Yakın Çevre Doktrini” adı altında eski SSCB ülkeleri üzerinde askeri müdahale imkânı elde etti. İkincisi Çin ile işbirliğine girerek ABD’yi dengeleme yolunu tuttu. Üçüncüsü; Eski SSCB ülkelerinde Sovyet ideolojisine sahip iktidarların kurulmasına ön ayak oldu. Ve daha pek çok hamle Ruslar tarafından bu kısa sürede hayata geçirildi.

 

Bugün yani SSCB’nin çöküşünün üzerinden 25 yıl bile geçmeden Ruslar uluslararası sistemde yine başrol arayışında. Bildiğimiz gibi Türkler kendilerini Kurt sembolü ile ifade ederler. Rusların bilinen sembolü ise ayıdır. Ayı sembolünün uluslararası arenadaki şuan ki durumu şu şekildedir. 

İlk olarak Gürcistan’da Osetya sorunu ile Rusların kış uykusundan uyandığına şahit olduk. Ardından Ukrayna ve Kırım ekseninde uykudan uyanan Rusların ayağa kalktığına şahit olduk. Şimdi ise Suriye ekseninde bir meydan okuma ile karşı karşıyayız.  Daha önce yazmış olduğumuz Suriye ile ilgili yazıda üzerinde durduğumuz gerekçeler ile Rusya Suriye’de de etkisini artırma gayreti içerisinde.

 

Ancak Türkiye ile yaşanan kriz ortaya koydu ki;  Batı NATO ekseninde önümüzdeki dönemde ciddi rol oynayacak. Rusların Suriye’ye göndermiş olduğu Füzelere karşılık şimdiden Almanya, İtalya, ABD, İngiltere askeri adımları atmaya başladılar. Önümüzdeki dönemde ya Rusya kısa bir süreliğine sessiz kalacak, ya da uluslararası ilişkilerde ateşli günlere şahit olunacak. Ateşin en fazla hissedileceği yerlerden birinin de ülkemiz olabileceğini hatırdan çıkarmamak gerekir. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık