• 11 Ağustos 2016, Perşembe 10:12
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Sıkı Tutunun Eksen Kayıyor

 

Türkiye Osmanlı’nın son 100 yılından itibaren yönünü Batıya çevirmiş ve onun bir parçası olmak için çaba sarf etmiştir. Tanzimat dönemi, muasır medeniyet  ideali, NATO üyeliği, AB serüveni hep bu sürecin bir parçası….

Türkiye’nin bu tek yönlü politikasını değiştirmek istediği dönemlerde ciddi sarsıntılar gerçekleşiyor.

Menderes döneminde Amerika, Türkiye’ye yaptığı desteği keseceğini açıklayınca; Türkiye’nin ekseni dönemin “komünistleri” Ruslara kaymaya başladı. Ancak tam bir eksen kayması olmadan 1960 darbesi gerçekleşti ve Menderes idam edildi…

Özal döneminde Türkiye doğu-batı her tarafla ilişkileri geliştirmek istedi. Özellikle Arap dünyası ve Osmanlı coğrafyasında etkisini artıran Türkiye Sovyetlerin çöküşü ile Türki Cumhuriyetlere de yönelmeye başladı. Bu yöneliş Türkiye’nin tek yönlü batı politikasına karşı çok yönlü bir eksen kayması anlamına geliyordu.

Özal, ani bir şekilde ölünce Türkiye’nin bu serüvenide  tam olarak başlayamadan sona erdi.

2000’li yıllar AK Parti iktidarının özellikle ilk yılları Batı politikaları ile başlasa da 2010’lara yaklaştıkça Türkiye’nin ekseninin Ortadoğu-Kafkaslar-Balkanlar’a kaydığı, Rusya ile tarihte hiç olmadığı kadar gelişen ilişkilerle Avrasya’da etkinliğini artırdığı görüldü. Bu dönemin en önemli tartışma sorusu şu:

“Türkiye’nin Ekseni mi kayıyor?” idi           

İşte böyle bir dönemde Arap Baharı gerçekleşmiş ve Türkiye’nin pek çok bölgedeki etkinliği darbe almıştır.

Bu noktada Suriye kırılma noktasıdır….

Türkiye; Suriye meselesiyle beraber tekrar Batı ile ilişkiye girmeye başlamış ve eksen yine Batı’ya dönmüştür.

Ancak bu olay çok uzun sürmedi…

Bugün durum yine farklı….              

Bunun nedeni Batı’nın Suriye’de Türkiye’yi yalnız bırakması, Kürdistan meselesini savunmasıdır. Türkiye’nin çıkarlarına aykırı bir tavır ortaya koyan Batı’ya karşı bugün ülkemiz eksenini yeniden düzene koyuyor ve yönünü Rusya’ya dönüyor.

Türkiye’deki darbe girişimine hala ciddi bir tepki göstermeyen, Gülen’i hergün bir TV kanalında konuşturan, darbeyi ve Türk halkının demokrasiden yana tavrına gözlerini kapayan, ayrıca Türk siyasi iradesine karşı düşmanca bir tavır takınan Batı ile mücadelede, Rusya ile ilişkilerin Türkiye’yi rahatlatacağı muhakkaktır.

Ancak ipin ucunu kaçırırsak Ruslar da Türkiye’ye ciddi zararlar verebilecektir. Türkiye’nin coğrafyası her zaman alternatifler sunmaktadır.

 Yeter ki değerlendirebilelim….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık