• 04 Ocak 2017, Çarşamba 10:30
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Stratejik Açıdan Suriye 3 (Tarih Unsuru)

Strateji belirlerken devletin tarihten ciddi bir şekilde yararlanması gerekmektedir. Çünkü tarih bize kimlerle dost olabileceğimizi net bir şekilde gösterir. Eğer geçmişte bir insanla sürekli kavga ediyorsanız, yarın da kavga edeceksiniz bu kaçınılmaz bir durum. Eğer geçmişte çok iyi dostluklar kurmuşsanız o halde gelecek için de ümitli olabilirsiniz.

Suriye açısından baktığımızda Türklerin Osmanlı’dan başlayarak hakim unsur olduğunu görürüz. Yani iki ülke arasında ilişkiler Türkler baskın karakterlidir Yavuz’dan beri. Suriye ve Türkiye’nin kuruluşundan itibaren ise bu iki devletin pek iyi geçindikleri söylenemez.

Önce Hatay  ile başlayan tartışmalar, sonra Su sorunları ile alevlenmiş, en sonunda PKK desteğiyle beraber iki ülke savaşın eşiğine gelmiştir. Her ne kadar Oğul Esad ile Erdoğan’ın ilişkileri çok sıcak bir seviyede gitse de bu tamamen bölgesel konular içerisinde çıkar ilişkisi üzerinden olmuştur. Esad Batı’yla Türkiye üzerinden kendisini kabul ettirmeye çalışmış, Türkiye ise savaş yerine ılımlı politikalar ile Suriye üzerinden Körfez’e ve Arap dünyasına açılmıştır. Tamamen çıkar ilişkisi yani.

Zaten, Arap baharı ile ilişkilerin hemen darbe alması çıkarların çatışmasından olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada; geçmiş tecrübelerimiz baas tarzı Esad sistemiyle pek iyi geçinemediğimizi bize göstermiştir. Bu gerekçe ile Türkiye Esad’ı istememekte, daha iyi anlaşacağı unsurları Suriye’de aktif kılmaya çalışmaktadır.

Bugün bu konuda çok başarılı olduğumuz söylenemez. Ancak şu bir başarıdır. Ilımlı Müslümanlardan bir devlet ileride Suriye’de hayata geçecek. Bu gruplar Türkiye’nin desteği sayesinde bölgede var olabiliyor. İleride de Türkiye bu gruplar üzerinden Suriye’de var olabilecektir. 

Kısacası Türkiye tarihi iyi okuyarak Suriye’ye bir şekil vermek istemektedir. Ancak ABD-Rusya ve İran dolayısıyla işimiz o kadar kolay değil….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık