• 06 Ocak 2017, Cuma 9:45
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Stratejik Açıdan Suriye 5 (Askeri Unsur)

Devletler arası münasebetlerde iki akım birbiriyle sürekli çatışır. Birincisi insanların işbirliği, dostluklar kurarak gelişebileceğini, ikincisi ise çatışarak güçlünün zayıfı yok etmesiyle ilerlenebileceğini savunur. Tarihe baktığımızda ikincisinin geçerli olduğu maalesef ortada.

İşte bu gerekçe ile devletler askeri olarak kendini geliştirmek zorunda. İlla askeri tekniklerini kullanmak zorunda değildir, ancak geliştirip caydırıcı olabilmelidir kendisini tehdit eden devletlere karşı.

İşte Suriye meselesi de Türkiye’nin askeri olarak adım atmak zorunda olduğu alanlardan bir tanesi. İlk yazılardan birinde coğrafya muhabbetinden bahsetmiştik. Konu tamamen onunla ilişkili.

Suriye’nin içerisinde Türkiye’yi doğrudan tehdit eden iki tane terör örgütü var. Eğer coğrafi olarak bu kadar yakın iseniz teröre, bunu kendi sınırlarınız içerisinde engellemeniz imkansızdır. Bataklık ve sinek örneği gibi düşünün bunu.

Sinekler Suriye’den çıkmış Türkiye’ye doğru geliyor ve öldürücü hastalıklara sebep oluyor. Biz ise oturmuş sinekleri yakalamak ile uğraşıyoruz. Ama o kadar çok ki hangi birini yakalayacaksınız. Yakalayamadığınız her bir sinek ölümlere yol açıyor. Bu durumda yapabileceğiniz tek bir şey var. O da bataklığın bulunduğu yere gitmek.

Türkiye’nin bugün Suriye’de yapmaya çalıştığı mesele de budur. Bataklığa giren Türkiye’ye orada da saldırılar geliyor. Hem de gerçekten bir sinek gibi oluyor bunlar. Daeş’in saldırılarına bir bakın. Canlı bombalarla bir anda beliriyor ve saldırıyı başarıya ulaştırıyor. Türkiye bataklığın yerini buldu. El bab. Şimdi sıra o bataklığın sineklerden temizlenmesi.

Türkiye’nin savunmasını kendi içerisinde yapmasını bekleyenler sineklerle uğraşmak isteyenler ve bataklığın kalmasını isteyenlerdir.

Kısacası Türkiye stratejik açıdan askeri unsurunu son derece başarılı olarak bugün Suriye’de kullanmaktadır. Benzer şekilde Rakka ve Musul’un da birer bataklık olduğu ortadadır ilerisi için, tabi Menbiç’ten sonra…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık