• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Suriye’ye Rusların Gözünden Bakmak (Rakibi Tanımak 2)

Ülkeler arası meselelerde yorum yaparken tarafsız davranmak son derece güçtür. Hele bir de yorum yaptığımız meselede kendi ülkemiz söz konusu ise duyguları göz ardı etmek çok zor.  Doğal olarak; Rusya ile son dönem yaşanan sıkıntılar ile alakalı ülkemizdeki yorumlarda genellikle Türk bakış açısını görüyoruz. Bu yazıda Suriye meselesine Rusya’nın penceresinden bakacağız. Amacımız bir önceki yazıda ele aldığımız “Rakibi tanımak” konusunu derinleştirmek.

Bir önceki yazımızda Rusların kış uykusundan nasıl uyandığını ortaya koymuştuk. Uyanan Rusya’nın geleceği açısından en önemli mesele Suriye olmuş durumda. Geleceği açısından diyoruz; çünkü Ruslara göre eğer Suriye düşerse Rusya’da düşecektir.

Ruslar Suriye meselesini genel bir tablo içerisinde ele almakta. Ruslara göre Suriye meselesi Ortadoğu, Kafkaslar ve Rus toprakları açısından hayati öneme sahip.  Bildiğimiz gibi ABD ve Batı ılımlı İslam ekseninde şekillenen bir yönetim tarzını Ortadoğu’da ileri sürmektedir. Bu anlayış Şii İran açısından kabul edilmesi güç bir yaklaşımı içeriyor; nedeni Ilımlı İslam’dan kastın Sünnilik olması. Batı’nın bu tutumu, İran’ı Rus cephesine itiyor. Azerbaycan meselesinde İran’ın Ermenistan’a destek olması (İran’daki Azeri ayrılıkçılığı nedeniyle) onun Rus cephesinin bir üyesi olmasını kolaylaştırıyor. Azerbaycan’ın Batı ile işbirliği içerisinde olması da Rus-Ermeni-Acem ekseni açısından kabul edilir bulunmuyor.

Suriye ekseninde yaşanan olay henüz yukarıda bahsedilen Kafkaslara yansımış değil. Ruslar meseleyi Ortadoğu’da bitirme derdinde. Rus düşüncesine göre Suriye Rusya’nın varlığını tehdit eden bir meseledir.  Ruslara göre Suriye henüz bir başlangıç; Eğer Suriye’de Batı kazanırsa; Sıra İran’a gelecek. İran’ın parçalanması ise Azerbaycan’ın güçlenmesine sebep olacaktır. Böylece Kafkasya bölgesinde Batı’nın etkisi artacaktır. Bu etki Kafkas ve Hazar petrolleri ve daha sonra Orta Asya enerji kaynaklarında Batı’nın kontrolünü sağlarken, diğer yandan Rusya’nın güneyindeki Dağıstan, Tataristan ve Çeçenistan gibi bölgelerin de bağımsızlığına giden sürecin önünü açacaktır.  Kısacası;

      -   Hazar ve Orta Asya enerji kaynaklarının Batı’nın kontrolüne geçmesi

      -   Rusya’nın enerji koridoru olma özelliğini kaybetmesi

      -   Batı’nın bölgede güçlenmesi

      -   Rusya’nın küresel güç serüveninin şimdiden sonlanması

      -   Dağıstan, Tataristan, Çeçenistan’ın bağımsızlığı

Tüm bu gerekçelerle Rusya Suriye’de Esad’ı desteklemekte ve mücadele etmektedir.  Türkiye ile yaşanan sıkıntılar da bu eksende ele alınmalı ve rakip iyi tanınmalıdır. Rakibi iyi tanımak, yapacağı hamlenin önceden tahmin edilmesi açısından son derece önemli. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık