• 02 Temmuz 2016, Cumartesi 13:52
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Terör Siyaset Üstü Bir Meseledir

Terör Siyaset üstü olmadıkça bu iş bitmez. Türkiye’de gerçekleşen her olayda ülkede millet birbirini suçluyor. Yok efendim sen zamanında destek vermiştin. Yok efendim terör örgütlerinin arkasında şu partiler var.  Onlarca can bu hayattan ayrılmış hala siyaset tartışması izliyoruz.

Birincisi terör saldırısı dünyanın her yerinde olabilir. Burada net bir düşmandan bahsetmiyoruz, her an kendini öldürebilen ve ne kadar insan ölürse kardır mantığıyla bakan bir yapıdan bahsediyoruz. Dolayısıyla terörle mücadelede psikolojik, ekonomik, siyasi  pek çok açıdan mücadele gerekiyor.

İkincisi Türkiye gibi bir coğrafyada terör hiç eksik olmadı ileride de olmayacaktır. Burada amaç en az seviyeye indirebilmektir. Yıllarca nasıl Asala ile daha sonra nasıl PKK ile uğraştıysak bugünde yeni bir terör örgütü olan İŞİD ile uğraşıyoruz. İleride muhakkak bunun yerine de bir tane örgüt kurulur. Bu coğrafyada maalesef terör eksik olmaz. Ama en aza indirilebilir.

Üçüncüsü; bugünkü terörü siyasetin dışına çıkarmak gerekiyor. Çünkü bugün Türkiye’nin 1200 kilometreden fazla bir sınırında devlet yok. Ne Irak’ta tam olarak bir devlet otoritesi var ne de Suriye’de. Sınırların bu kadar siyasal boşluk içerisinde olduğu bir yerde terör örgütünün olmaması imkânsızdır. Dolayısıyla bugünkü terörün boyutu daha küreseldir.

Son olarak terör örgütlerinin dış ülkelerle bağlantıları olduğu aşikâr. Bu noktada net bir bağlantıdan da söz edilemez. Hangi ülke daha çok şey vadederse terör örgütü ona çalışır. Türkiye’nin karşılaştığı zorluk ise çatışma dönemlerinde izleyeceği dış politika seçeneklerinde gizlidir. Türkiye Batı’ya yüzünü dönerse Doğu’dan, Doğu’ya yüzünü dönerse de Batı’dan teröre destek gider her hâlükârda zararlı olan Türkiye’dir. Onun için Rusya ile ilişkileri düzeltmek nelere mal olur, ya da İsrail ile ilişkileri düzeltmek Arap devletlerinin siyasetinde nasıl bir his bırakır. Bunların her biri dikkatlice analiz edilmeli, güvenlik ise bu süreçlerde çok daha fazla artırılmalıdır.

İşte bu gerekçeler ile terörü iç siyaset malzemesi olmaktan çıkarmak gerekir. Muhalefetinde iktidarında aynı gemide olduğumuzu batarsak hepimizin batacağını hatırlaması ve aklıselim ile hareket etmesi lazım. Aksi takdirde terörle mücadelede bir başarı sağlanması imkânsızdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık