• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Türkiye’nin En Büyük Zaafı: TERÖR

           Uluslararası İlişkilerde terör, karşı devlete istediğini yaptırmak noktasında kullanılan en önemli araç haline gelmiş durumda. Türkiye’de iç ve dış politikada atacağı adımlarda sürekli olarak bu sorunla karşılaşmaktadır. Bildiğimiz gibi Türkiye 1980’li yıllardan itibaren ilk olarak Komünist ideoloji daha sonra ise Kürt milliyetçiliği ekseninde faaliyet gösteren bir terör şiddeti sorunuyla mücadele etmektedir.  

           Öncelikle Türkiye’de yaşanan sorunun Kürt Meselesi değil Terör meselesi olduğu üzerinde uzlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde sorun etnik bir boyut kazanarak ayrışma fikirlerine katkıda bulunacaktır. (Bu konuda daha evvel Türkiye’deki terörün kaynaklarını ortaya koymuştuk) Bu yazının amacı ise birkaç örnekle terörün Türkiye’ye karşı nasıl kullanıldığını ortaya koymaktır.

Birinci Örnek:Türkiye’nin uzun yıllar ilişkilerinin kötü olduğu  İran-Irak- Suriye gibi komşuları PKK’yı Türkiye’ye karşı çeşitli gerekçelerle (Irak ile su sorunu, Suriye ile su ve Hatay sorunu, İran ile mezhepsel sorunlar) koz olarak kullanmış ve ülkelerini PKK’ya açarak güçlenmesine ortam hazırlamıştır.

İkinci Örnek:1990’lı ve 2000’li yıllarda Türkiye, Rusya’da yaşayan Çeçen direnişçilerine desteğini açıklamaktaydı. Bu dönem Ruslar tarafından Türkiye’ye yönelik PKK terörü desteklenmiş ve Türkiye’nin takınmış olduğu tavırdan vazgeçmesi istenmiştir.

Üçüncü Örnek:Doğu Türkistan’da uzun yıllardır Türklere yönelik ciddi işkence ve asimilasyon faaliyetleri devam etmektedir. 2000’lerin başında Türkiye Çin’in bu tutumunu ciddi şekilde eleştirmiştir. Bu girişim üzerine; dönemin Çin Başbakanı Türkiye’deki Kürtleri belirterek, Türkiye’nin de benzer sorunlarının olduğunu ifade etmiş ve PKK terörüne destek vereceğini ima etmiştir.

Dördüncü Örnek:2010 yılında Türkiye’nin önderliğinde Mavi Marmara gemisi Filistin’e yönelik ablukayı delmek amacıyla Filistin’e doğru hareket etti. İsrail uzun süre geminin geri çekilmesi yönünde açıklamalarda bulundu. Ne tesadüftür ki; geminin varacağı günün sabahında İskenderun Körfezi’ne bir saldırı gerçekleşmiştir.

            Tüm bu yaşananlar Türkiye’ye karşı terörün kullanıldığı pek çok olaydan yalnızca birkaç tanesidir.

            Türkiye’nin son dönem iç ve dış politikada yaşadığı terör meselesini de yukarıdaki örnekler eşliğinde analiz etmemiz gerekmektedir.  Rus uçağının düşürülmesinin ardından gelen Özerklik ilanlarını ve Tahir Elçi saldırısını, Selahattin Demirtaş’ın Rusya ziyaretini, hatta Türkiye-İsrail ilişkilerindeki iyileşmeyi terörün uluslararası boyutu ve yukarıdaki örnekleri analiz etmeden anlamamız imkânsızdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık