• 10 Ekim 2016, Pazartesi 12:24
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Türkiye’nin Kürdistan ile İmtihanı

Suriye ve Irak’tan birkaç devletin çıkacağı artık kesin. Her iki ülkede de İŞİD’in alan temizliği yaptığı zorunlu göçler oluşturarak bölgedeki etnik yapıları değiştirdiği de ortada. Rusya’sı de Amerika’sı da, Avrupalısı da İran’ı da bunun farkında ve hamleler ona göre yapılmakta. Bu işin farkında olan sürpriz hareketlerle bölgedeki güçleri şaşırtan ülke ise Türkiye.

Suriyeli muhalifleri destekleyerek İŞİD’i sınırlarından uzaklaştıran ve ileride Türkiye ile ilişkileri iyi olabilecek olan Suriyelilere bir devlet çizerek hamlede bulunan Türkiye aynı başarıyı Irak’ta da göstermek istiyor. Bu sözlerden Suriye işinin bittiği anlaşılmasın, daha gidilecek çok yol var ve işin çetin ve zorlu kısmı yeni başlıyor.

Suriye’de bu tarz bir ilerleme söz konusu iken, tüm devletler Suriye meselesine ara verip Irak’taki harekatları planlamaya başladı. Musul harekatı  için ise Türkiye’nin katılmaması düşünülüyor. Dünyanın bir ucundan gelen devletler bu işe katılırken Türkiye katılmayacakmış. Bağdat Hükümetine kalırsa doğru olan bu, ancak Suriye’de olduğu gibi Türkiye tüm devletler istese de istetemese de Irak’ta da harekâta müdahil olacaktır. Ancak operasyonlar başlayıp Irak’ın şekillenmesinde Türkiye söz sahibi oluncaya kadar pek çok sorunla karşılaşılacak ve Türkiye’nin sınırları dışına çıkmaması için bu devletler tarafındanellerinden gelenler yapılacaktır.

Son günlerdeki terör sayısının artışı bunun bir göstergesi, önümüzdeki günlerde de benzer ve hatta daha büyük terör faaliyetleri ile Türkiye’deki toplum yapısı üzerinde psikolojik bir savaş uygulanıp, Musul’dan vazgeçilmesi için girişimler olabilecektir.

Yine önümüzdeki dönemde Irak Kürt bölgesi yönetiminin başındaki Barzani’nin de ipinin çekilebileceği söylenebilir. Çünkü Türkiye’nin Irak’tan başlayarak Suriye’de Akdeniz havzasına kadar olan bölgede oluşturulacak bir Kürt devleti hayalinde dini ve kültürel hassasiyetler itibariyle Türkiye’ye yakın kürt gruplar değil, İslam ile bağdaşmayan, şiddeti her daim en önemli koz olarak gören PKK çizgisindeki Kürt gruplar desteklenecektir. Bu da Türkiye ile ilişkileri ara sıra kötü olsa da genelde iyi olan Barzani yönetiminin sonu anlamına gelecektir.

Bu girişimle Türkiye’nin bir yandan Suriye ekseninde Arap Dünyası, Afrika kıtasına ulaşımının önüne set çekilirken, diğer yandan Irak ile oluşturulacak setle bir yandan Körfez Dünyasının önü kesilecek diğer yandan Orta Asya güzergahında İran’a olan bağımlılık artacaktır.

İşte tüm bu senaryolar ekseninde Türkiye’nin yaptığı hamleler, tepkiyle karşılandığından önce FETÖ,  sonra FİTCH VE MODDYS ile şimdi de İŞİD ve PKK ile Türkiye uyarılmaktadır. Türkiye ya geri çekilecek teslim bayrağını açacak ya da her zaman olduğu için bağımsızlık mücadelesi vermeye devam edecek. Kararı kestirmek zor değil….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık