• 25 Ekim 2016, Salı 10:05
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Türkiye’ye Acem Oyunu

Osmanlı Devleti Anadolu’da kurulduktan sonra, önce balkanlarda egemen olmuş, daha sonra İstanbul’u alarak iki bölge arasında bağlantıyı kurarak cihan imparatorluğuna giden yolu açmıştı. Tam bir cihan imparatorluğu olmasında ise en önemli dönem Yavuz Sultan Selim dönemi idi. Bu dönemde Anadolu-Balkan bağlantısını kuran Osmanlı arkasında yani Doğu’daki tehditleri bertaraf etmeliydi. Bu sebeple dillere destan Şah-Sultan kavgası bu dönemde başladı.

Şah İsmail’i deviren Yavuz, Osmanlı’nın Ortadoğu ve Afrika bağlantısının önündeki en büyük engeli ortadan kaldırarak Osmanlıyı küresel bir devlet konumuna yükseltti. Eğer o gün Şah İsmail galip gelseydi, Osmanlının  o geniş topraklara ulaşması imkansız olacaktı.

Bugün Ortadoğu’ya baktığımızda Tarihin tekerrür ettiğini görebilirsiniz. Türkiye bugün kendisine birileri tarafından çizilen rollerin dışında daha büyük ideallerle hareket ediyor. Bu Türkiye’nin seviye atlama gayretinden başka bir şey değil. Dünya güç dengesi çok devletli bir yapıya doğru giderken Türkiye’nin geleceğin güçleri arasında kendisine rol çizmesi kadar doğal bir şey de olamaz.  Geçmişte yapıldı yine yapılabilir.

Ama bunun için yine Acemi yenmek gerekiyor. Türkiye eğer küresel güç olacağım diyorsa, Ortadoğu’da, Afrika’da ve Orta Asya’da etkili olmak zorunda. Aynı cümleleri İran için de kurmamız mümkün. Dolayısıyla bu iki devlet bugün yine karşı karşıya.

Esad’ın gitmesini istemeyen İran için; Esad’ın Nusayri yani Şiiliğe yakın olmasından başka bir önemi yok

Lübnan’da Hizbullah’ı desteklemesinin başka bir amacı yok.

Irak’ta Abadi’nin arkasında durmasının da başka bir niyeti yok.

Bugün;

 Türkiye’nin Suriye’de Esad'ı göndermek istemesinin, Özgür Suriye ordusunu yani Sünni Arapları desteklemesi de

Irak’ta Sünni Araplar ve Barzani ile yakın ilişkiler kurması da

Suudi Arabistan-Kuveyt-Katar ile ittifak içerisinde olması da mezhepsel bir gerilime girdiğimizi gösteriyor. Bunu Türkiye’nin tercihi olarak görmek hata olur. Çünkü İran öyle hamleler yaptı ki Türkiye mecburen Sünni blokun temsilcisi konumuna yükseldi.

Bugün tarih tekerrür ediyor, eğer Acem yine yenilirse Yavuz döneminde olduğu gibi Türkiye’nin ufku açık olacaktır.  Aksi durumda İran’ın tarihi yeniden yazmaya başladığını görebiliriz. Bu bir nevi Şah İsmail’in intikamı olacak.  İşimizin zor olduğu ortada, ancak Türklerin her an ani çözümler üretebileceğini daha önce gördük, yine görebiliriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık