• 20 Temmuz 2016, Çarşamba 10:55
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Ya Bu Darbeciler Geri Zekâlı ya da Bu Artçı Darbe

Türkiye’de Ergenekon sürecinden itibaren devlet bürokrasisinde cemaat yapılanmasının olduğuna her birimiz şahit olduk. Çevremde denk geldiğim böyle arkadaşlara yaptığınız iş doğru değil adil ise hiç değil, bu şekilde İslam’a nasıl hizmet ettiğinizi zannediyorsunuz dediğimde aldığım cevap enteresandı…

-Şu an devlet düzeni bozuk, bunca yıldır bizi dışladılar biz şimdi bu şekilde devlet kademelerine gelerek orayı düzelteceğiz ve adil bir devlet yapısı kuracağız diyordu. Yani hileyle hak yiyerek adalet tesis edeceklerdi.

Bu son yaşadığımız darbe girişiminde de bu yapılanmanın ne kadar ciddi bir şekilde devlette yer ettiğini gördük. Ancak burada şunu söylemem lazım…

Bu darbe girişimine kalkışan askerler ya çok geri zekâlı ya da piyon… Ben buradan hareketle senaryo iddialarına hak veriyorum, ancak senaryoyu kimin yazdığı noktasında ayrışıyorum…

Neden mi?

Bir: Darbe için siyasi ortam yoktu. Bütün darbe süreçlerinde devleti yönetenler hükümet edememişlerdir ve siyaset tıkanmıştır. Bugün öyle bir şey söz konusu değil. İşleyen bir devlet sistemi mevcut…

İki: Darbe çok aceleye getirilmiş.  İletişim aletlerine el koymak yok TRT işi tam komedi… Siyasetçilere dönük bir girişim yok….Saat doğru değil… Efendim zaten geçmiş de erkene alınmış laflarını bırakın.  Beş saat önce de plan yok… Whatsaap’tan yazışan bir asker sürüsü, komutanların numaraları bile birbirlerinde yok demek ki darbe tam hazır değil ayrıca darbenin gece sabaha doğru yapılmasının bir sebebi var… Herkes uyurken evindeyken siyasetçiler alınır, dünya ile irtibat kesilir, insanlar evinden çıkarılmaz. Bunları yapmaz iseniz zaten darbe gerçekleşmez.

Şimdi buradan hareketle darbenin senaryo olabileceği söylenebilir.

Ancak bu senaryoyu kim yazdı?  Önemli olan soru bu….

Türkiye’deki darbelere baktığımızda 1960’ta Adnan Menderes’in Sovyetlere yanaştığında darbeye maruz kaldığı

1980’de; hem Afganistan’ın Ruslar tarafından işgali, hem İran’da Amerikancı yönetimin gidişine denk geldiği,

1997’de; 80 darbesini yapanların ortam hazırladığı (Komünizme karşı) Türk-İslam desteğinin kesildiğini görüyoruz. Yani tüm darbe süreçlerinde bir dış el vardır. Türkiye’deki el de ABD’ye aittir genellikle.

Benim anlamadığım nokta 1950’den beri tüm Latin Amerika’da, Orta Doğu’da ve bizde darbeler gerçekleştiren ABD bu darbenin gerçekleşmeyeceğini nasıl bilemiyor?

Bence biliyor;

İşte buradan hareketle iktidardakilerin neden hala halkı nöbete çağırdıklarının cevabı çıkıyor… Bu neyin nöbeti

Wikileaks AK Parti’nin 10 yıllık e-mail yazışmalarını açıklamaya başladı.. Bunun arkasında ne var?

Son olarak; İktidar bireysel silahlanmanın kolaylaştırılacağını ve her bireyin silah elde etmesinin önünün açılacağını işaret ediyor. Bir iktidar neden halkının silahlanmasını ister ki?

Ancak çok büyük bir tehdit var olmalı ki topyekûn bir silahlanma ihtiyacı duyulsun….

Kısacası bu darbe girişimine senaryo diyenlere kızmadan önce biraz daha düşünelim ve zafer sarhoşluğuna kapılmayalım… Esas oyun yeni başlıyor olabilir….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık