• 18 Ekim 2017, Çarşamba 10:49
UğurÇELİK

Uğur ÇELİK

Yanlış Ata mı Oynadık?

Uluslararası alanda İsrail dışında hiçbir ülkenin açıktan desteklemediği referandumu Barzani neyine güvenerek gerçekleştirdi?

Tabi ki kapı arkasında dönen pazarlıklara güvenerek. Bir bölgede bulunan etkin bir gücün ortadan kaldırılması için öncelikle o bölgede bir kaos yaratılır. Ardından bölgeye kurtarıcı bir takım unsurlar gönderilir. Sonra da o unsurlar kalıcı hale getirilir. Söz konusu olan bölgeler şimdi Musul ve Kerkük…

Bu iki kent de tarihi bağları itibariyle Türkmenlerin etkin olduğu bölgelerdi. Ancak son 10 yıllık süreçte etkin bir şekilde bölgedeki Türkmen varlığı ortadan kaldırıldı. Evlerinden sürgün edilenler, Tapuları ellerinden alınan ve devletteki kayıtları silinen Türkmenlerin dramı yeni değil.

Ancak bizim bunu görebilmemiz için illa bölgede bir kaosun çıkması gerekiyordu.

Bu bölgede 2003 Irak’ın işgali sonrasında Türkiye’nin 1 Mart Tezkeresi’ni geçiremediği için cezalandırılmaya da başlandığı yıl oldu. Bir yandan Kürtler yukarıda saydığımız faaliyetler ile ve bölgeye Kürt nüfusu yerleştirerek Türkmenleri yani Türkiye’nin Irak’a müdahalesini meşru gösterecek soydaşlarımızı bölgeden silmeye çalıştı, diğer yandan Türkiye’ye alternatif bir Kürt devleti kurarak hem küresel güç olmayı düşünebilecek bir ülkeyi yani Türkiye’yi safdışına attı hem de bölgede kaosu sürekli hale getirecek bir düzenin önünü açtı.

Şimdi gelinen  noktada, Peşmerge hiç savaşmadan kaçıyor. Onun kaçtığı yeri ise PKK-PYD savaşarak hak etmeye çalışıyor. Tırlarca silahın PYD’ye neden verildiği şimdi daha iyi anlaşılıyor. Kısacası ABD politikaları bölgede etkin bir durumda.

Bu  andan itibaren çıkacak her sonuç bizi zora sokacak o kesin…

Çünkü bizim bölgede  oynadığımız at Barzani idi. Oysa şimdi bizim oynadığımız atın eşek olduğu anlaşıldı.

İki ihtimal var artık; ya PKK zihniyetinde bir Kürt Devleti ya da Irak’ın bütünlüğünde Bağdat hükümetinin etkisinde bugünkü devletin muhafazası ki bu da Şii etkisinin ve İran’ın bölgedeki etkinliğinin artması .

Her iki durumda, Türkiye’nin işini zorlaştıracak, ama zor olandan birini seçmek yani Irak ile hareket etmek Kürt devletinin oluşmasından çok daha iyidir.

Türkiye mevcut durum içerisinde en doğru politikayı izliyor.

Tabi İran ve Irak Barzani gibi kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmıyor  ise…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık