• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

1 Kasım Seçimlerinde Tablo Değişecek Mi?

Adayların açıklanmasıyla birlikte Türkiye tam olarak seçim atmosferine girmiş durumda. Son 14 yılda neredeyse referandumlar dahil büyük beklenti ve iddialarla 12 seçim atlatan ülkemizde 1 Kasım seçimleri  diğer seçimlere göre daha düşük bir heyecanla geçecek  gibi.

 

1 Kasım'da Nasıl Bir Tablo Beklentisi  Var?

1 Kasıma doğru partilerin adaylarını açıklamadan önceki genel kanı gerek kamuoyu araştırmalarındaki sonuçlarda gerekse halk sohbetlerinde 7 Haziran tablosunun çok değişmeyeceği yönünde bir kanaat var idi. Adaylar açıklandıktan sonra anlamlı farklılıklar içermese bile 1 Kasım seçim sonuçları tablosunda değişiklik olacak gibi. Bu farazi görüşü besleyen veriler ise son yapılan kamuoyu araştırmaları sonuçlarından okunabilir. 

1 Kasım seçimleri kararının YSK tarafından açıklanmasının ardından bugüne kadar Türkiye'nin önde gelen araştırma şirketleri tarafından 10 farklı araştırma gerçekleştirilmiş.  Genel olarak araştırma sonuçlarından çıkan sonuçlara   baktığımızda bir iki çalışma  dışındaki tüm araştırmalarda partilere göre oy dağılımlarının değiştiği,  oranların en az % 2 ile %3 oranında farklılık gösterdiği  görülüyor.

Argetus Araştırmanın 25 ağustosta açıkladığı kamuoyu araştırmasında seçim sürecini etkileyecek belirleyici faktörlerin bulunduğunu, bu faktörler arasında en önemlisinin ise açıklanacak  aday listeleri olduğu ifade edilmiş. 18 Eylül itibariyle tüm partiler aday listelerini ilan ettiler. Bu doğrultuda adayların açıklanmasından sonraki beklentiler ve değişimleri  partilere göre değerlendirelim.

 

HDP;

7 Haziran seçimlerinin merak konusu olan HDP'nin baraj sorununun 1 Kasımda  gündeme gelmeyeceği genel kanaatler arasında yer alıyor. Ancak Barış söylemi  ile şiddeti ülke gündeminden düşürmek, Türkiyelileşmek noktasında  siyaset yapmak için oy isteyen HDP'nin bu seçimde emanet oy diye adlandırdığı oyların bir çoğundan mahrum kalacağa benziyor. Özellikle temmuz ayında başlayan terör eylemleri ile kurduğu ilişki nedeni ile kitlesel oy kayıpları ile karşı karşıya kalabilir. Geldiğimiz noktada Türkiye partisi olmaktan uzak olan HDP'nin oylarının düşmesi meclis dağılımını etkileyebilir.

 

MHP;

Koalisyon sürecinde neredeyse her şeye hayır diyerek sağduyudan uzak uzlaşmaz duruşunu bozmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim sonuçları üzerinde negatif bir etki yaratacağı kesin. Bahçelinin süreçteki tutumunun oy kaybettireceği her ne kadar doğru olsa da terör eylemleri nedeni ile tırmanan milliyetçi oylarla tekrar 7 Hazirandaki oy oranını az bir kayıpla koruyacağını iddia etmek mümkün. Seçim Hükümetine Bakan olarak katılan ve MHP'nin kurucu Genel Başkanı Merhum Alparslan Türkeş'in oğlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in partiden ihracının yanı sıra MHP içinde önemli görülen kilometre taşlarından Sinan Ogan ve siyasi figürlerden Meral Akşener'in aday gösterilmemesi Bahçelinin başını ağrıtabilir. Meral Akşener gerek MHP tabanı açısından gerekse halkın önemli bir kesimi tarafından sevilen ve kabul edilen bir siyasi kişilikti. Genel olarak baktığımızda MHP şu an ki konjonktürde oyunu öngörülebilir fırsatları değerlendirmeyerek küçük kayıplarla düşüreceği yönünde genel bir kanaat var.

 

CHP;

7 Haziran sonrası koalisyon çalışmaları ile terör ve şiddet olaylarının yaşandığı süreçte takındığı ılımlı tavırla bu seçimlere oyunu arttıracak bir parti olarak giriyor. Geçen seçim kampanyasında kullandığı argümanları bu seçimde de kullanacak, 21 Eylül'deki kampanya filminden de anlaşılacağı üzere 1 Kasım seçimleri propaganda döneminde sert bir üslup kullanmayacağını tahmin ediyorum.  CHP'nin aday listesine bakıldığında ise neredeyse aynı olan listede CHP seçmenin rahatsız olduğu Gamze İlgezdi gibi isimlerin ön plana çıkması CHP için risk teşkil edecek gibi.  Ayrıca parti içi muhalefet odağı isimlerin Kemal Kılıçdaroğlu tarafından sindirilecek şekilde listede yer almaları parti açısından aynı ideolojiye bağlı grupların desteğini esirgemelerine neden olabilir. Örneğin Mustafa Sarıgül'ün adaylık sırasının değiştirilmemesi gibi politikalar, adaylar konusunda CHP'ye yönelik negatif bir durumu teşkil edebilir.

 

AK PARTİ;

AK Parti aday listesinde en büyük değişikliğe giden parti olarak göze çarpıyor...  Bir çok ilde daha önce eleştirilen adayların 1 Kasım seçimleri için ya yerlerini değiştirdi ya da tamamen listeden çıkarttı. 81 ilin tamamında nerdeyse halkın ve teşkilatlarının isteği doğrultusunda bir liste hazırladı. Bunların yanında geçen seçim yapılmayan yada yapılamayan sosyal çalışmalar bu seçimde ön plana çıkarıldı. MHP'li Tuğrul Türkeş'in AK Partiye katılması oy oranlarında çok büyük bir değişikliğe yol açmayacak  olsa da milliyetçi oylar ile AK Parti arasında sinerji oluşturacak psikolojik   bir destek olarak görünüyor. Aday listelerinin  yanı sıra 12 Eylül AK Parti Kongresi sonrası  oluşan MYK ve MKYK'nın parti dinamiklerini tekrar 2002 ruhuna çekecek izlenimi uyandırması AK Partinin bu seçimdeki en büyük avantajları olarak ifade edilebilir.

Diğer partilere baktığımızda ise Saadet Partisinin olası bir ittifak arayışından boş dönmesi  SP'ye olumsuz yansıyacak gibi görünüyor. Aslında 7 Haziran seçimlerinde küçük  oylarla  %4 oranında toplam bir oya sahip olan diğer partiler bu seçimde toplan oy oranlarını daha düşürecek görüntüsü veriyorlar. Çünkü seçmen bu seçimde oylarının boşa gitmemesi için daha çok 4 büyük partiye yüklenecek gibi..

Tüm değerlendirmelerimiz ve mevcut sosyal  tabloya baktığımızda siyasal değişkenlerin % 2 ile %3 arasında olduğu görülüyor.

Ancak Türkiye genel oy ortalamasından ziyade, 1 Kasımda aday bağımlı seçim çalışmalarının meclis dağılımında belirleyici olacağını düşünüyorum. HDP'nin %13'lük oy oranı ile %17'ye yaklaşan MHP ile aynı milletvekili sayısına sahip olması örneğinde olduğu gibi AK Parti ve CHP'nin de aday eksenli seçim çalışmalarının 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını belirleyeceğini özellikle belirtmek gerekiyor.

Bu nedenle AK Parti'nin tek başına iktidar olmasını sağlayacak milletvekili sayısının üzerinde bir tablo ile 285 ve üzeri milletvekili sayısına ulaşabileceğini iddia etmek mümkün gibi duruyor.  Ayrıca Türkiye Kamuoyuna mal olmuş isimlerin yeniden aday gösterilmesi meclis dağılımı üzerinde farklı bir etkide bulunacak gibi. Örneğin AK Parti'de Binali Yıldırımın İzmir'den, Faruk Çelik'in Şanlıurfa'dan, yine Şanlıurfa  eski belediye başkanı  Eşref Fakıbaba'nın ön sıralardan aday gösterilmesi, Van'da Beşir Atalay'a yer verilmesi, Bingöl'de, Siirt'te, Diyarbakır'da halkın istediği ve benimsediği adayların listede yer alması AK Parti adına 1 Kasım seçimleri açısından olumlu değişiklikler arasında gösterilebilir.

Seçim kampanyası süresinde  göreceğimiz  partilerin seçim beyannamesi, vaatler, terör ile mücadele konusundaki yaklaşımlar  kafası karışık seçmen için oy dağılımı ve meclis tablosunu değiştirebilecek  dinamikler arasında yer alıyor.  

Tüm değerlendirmelerimde bana veri teşkil eden ve seçim kararı alındıktan sonraki  dönemde yapılan araştırmaları şu linkten inceleyebilirsiniz.    http://boldhaber.com/…/1-kasima-dogru-9-anket-9-sonuc/22562/

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık