• 24 Ağustos 2016, Çarşamba 14:56
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

783.562 km²'den 1 mm Vermeyeceğiz!

Akıllarınca şöyle hesap etmişlerdi. 15 Temmuz gecesi sokağa çıkmayarak sinen bir Türk halkı olacaktı…‘Türk askeri’ kılığında yeni bir kanlı coğrafya oluşturmayı amaçlayan yabancı güçler ülkemize hâkim olacaklar… Bunları yazarken zorlanıyorum. Onların, Suriye ve Irak ile beraber gücü tamamen kırılmış ve inisiyatifleri elinden alınmış bir Türkiye hayalleri vardı.

Öyle mi oldu? Hayır.

Türkiye tarihinde birçok örneği olduğu gibi yeniden ordusu ve milletiyle milli bir mücadele başlattı. Önce, ABD, İngiltere ve Almanya istihbaratlarının da desteğiyle FETÖ’nün organize ettiği ve başarılı olmasına kesin gözüyle bakılan darbe adı altındaki işgal girişimi püskürtüldü.

Kim tahmin edebilirdi ki, kendisine ateş eden tankların üzerine korkmadan yürüyerek, helikopterden üzerlerine ateş edilirken çekilmeyerek, yanında arkadaşı ölürken “Beni de vurun” diye bağırarak yürüyen yiğitleri ve çılgınları… Tahmin edemediler.

Kim tahmin edebilirdi, ülkesinin başında dimdik duran ve tüm tehlikelere rağmen uçağını İstanbul'a indiren ve halkının başında duran "Ben buradayım ve halkımla beraberim" diyen bir Cumhurbaşkanını. Akıllarının ucundan geçmedi.

Kim tahmin edebilirdi, süreci bu kadar sakin ve yerinde müdahalelerle yöneten bir başbakanı. Düşünemediler.

Kim tahmin edebilirdi ki, üst üste açıklamalarla hükümetin ve halkın yanında olduğunu söyleyen muhalefet partilerini. Tersini beklemişlerdi.

Kısacası Türkiye bu süreçten bir millet olma sınavı ve dersi vererek çıktı ve bu olayın üzerinden neredeyse bir buçuk ay geçmesine rağmen kararlılığını devam ettiriyor.

15 Temmuz’un üzerinden bir ay geçmesini müteakip, ARGETUS’un İstanbul Düşünce Vakfına yaptığı araştırmadaki sonuçlar, milletimizdeki dava bilincinin sürdüğünü, süreceğini göstermektedir. Buna seviniyoruz, bununla geleceğe daha ümitle bakıyoruz.

İstanbul’da 1.200 kişi ile yapılan İDV "15 Temmuz'da Nasıl Değiştik?" anketinde ilginç sonuçlar var. Araştırmada darbe karşıtı gösterilere ve demokrasi nöbetlerine katılma amaçları arasında şu seçenekler var. Millet iradesine sahip çıkmak ve darbe tehlikelerine karşı önlem almak (% 92,6), Darbeye karşı çıkmak ve demokrasiyi sahiplenmek (% 92,5), FETÖ ve dış güçlerin oyunlarına dur demek (%91,9), Cumhurbaşkanı ile seçilmiş hükümete destek vermek (%88,9) yer alıyor.

Araştırmaya katılanlar, darbe nedenleri arasında ABD ve NATO'yu %90,9’luk oranla ilk sırada görüyor. Devlet ve hükümetlerin 1980'den beri FETÖ'ye karşı tedbirsiz ve iyimser olmasını (%81,9) ise darbenin nedenleri arasında ikinci sırada görüyor. Vatandaşlar, TSK'nın darbeci geçmişi ve toplum karşıtı aldığı pozisyon-vesayetçi karakteri(%80,5) ile %50 toplum desteğini uzun süredir devam ettiren AK Partiyi darbe dışında yönetimden uzaklaştıracak yöntemlerin kalmaması (%79,8) darbe girişiminin varsayılan nedenleri arasında belirtiliyor.

Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda halkımızın her şeyin farkında olduğunu ve durumlara göre gardını aldığını görmek mümkün. Darbe sonrası ikinci hedefin terör faaliyetlerini arttırarak ikinci iç savaş denemesi yapmak isteyeceklerini daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Son terör eylemleri bunun göstergesi. Özellikle Gaziantep'te planlanan senaryo bunun en büyük göstergesiydi. Duracaklar mı? Hayır durmayacaklar. Bizi Kürt/Türk ve Alevi/Sünni gibi birçok ayrımlarla ve algı politikalarıyla tekrar hareketlendirmeye çalışacaklar. Biz hareketleneceğiz evet ama bölünmek için değil, “Biz buradayız, hepimiz biriz, size bir milim vermeyeceğiz” demek için.

Son gelinen noktada ise durumu şöyle özetleyebiliriz: Türkiye öngörülerin dışında verdiği tepkiyle saf dışı edilmiş olduğu yakın coğrafya planlarında tekrar aktif role geri dönüyor.ABD'nin PYD-PKK ile iş tutması ve Suriye-Irak-Türkiye'nin içinden çıkarılacak Kürdistan projesine destek vermesi, 15 Temmuz için iş savaş demesini de bir kere daha bize açıklıyor ki yapacak işimiz çok. Türkiye mevcut durumda Suriye topraklarında DEAŞ/IŞİD temizliği yaparken bölgeyi PYD'nin kontrolüne bırakmayacaktır. Daha Türk askeri Suriye sınırına geldiğinde PYD/PKK tarafından yapılan açıklama asıl hedefin bölgeden DEAŞ’I temizlemek olmadığını gösteriyor. Türkiye’nin muhteşem dönüşünde en büyük katkı şüphesiz her bölme girişimine ve her algı politikasına sağduyulu cevap veren milletimiz olmuştur. Türkiye önümüzdeki günlerde yeni algı politikaları ve yeni terör saldırılarıyla yine karşı karşıya kalacak ama devletiyle ve milletiyle bu süreçten güçlü ve yeni Türkiye olarak çıkacak. Bundan hiç şüphem yok.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık