• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Başkanlık Sistemine Aslında Ne Zaman Geçtik

Biz Türkler ve Türkiye’de yaşayıp kendini millet tanımı içinde kabul eden tüm unsurlar, Osmanlı Devletinin son yıllarından başlayarak Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu tarafa hiç yılmadan ve tükenmeden kendisini bölmek veya zayıflatmak isteyenlere karşı durdu.

Düşmanlarımız ellerine geçen her şeyi fırsat bilip istismar ettiler. Bu bazen, Kürt sorunu oldu, bazen Ermeni veya Alevi sorunu, bazen irtica adlı heyula, bazen de Kıbrıs gibi konular oldu.

Kabul edelim ki istismar edilebilecek sorunlar her zaman olacak. Biz, Türkiye’nin tüm farklılıklarıyla bir olmayı, bütün yaşamayı isteyenler her zaman bu olumsuz çabaların karşısında olduk. Birileri ideolojilerimizi, etnik kimliklerimizi, tarihten gelen sorunlarımızı kaşıdı, bizler de halk olarak her defasında onlara karşı dur dedik. Son yıllarda artarak devam eden etnik ve değer eksenli bu konularda verilen sınavlarımız çetin bir şekilde devam ediyor.

Geldiğimiz noktada ise yönetim sistemimiz tıkanmış duruyor? Parlamenter sistem sorunlarımızı gidermeye yetmiyor. Daha güçlü bir demokrasiye ve tüm farklılıkları bir arada yönetecek siyasal yapıya ya da yönetim sistemine ihtiyacımız var. 

Bu doğrultuda iktidarıyla muhalefetiyle yeni bir sistem arayışındayız. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı referandumunda ortaya koyduğu tercihle, büyük bir çoğunluk tarafından “Cumhurbaşkanımı ben seçmek istiyorum” dedi. Bu aslında fiili olarak (defacto) Başkanlık sistemine geçmek yönünde bir kanaat sunmuş oldu.

İşte bu kanaat doğrultusunda Türkiye'de şu an halkın oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var; halk da Cumhurbaşkanı da bu durumun bilinciyle hareket ediyor. Bu açıdan bakıldığında aslında yeni bir sistem ihtiyaç değil artık zorunluluk arz ediyor.

Sonuç olarak denilebilir ki ülkemizde kaosun önüne geçmek adına Demokrasimizin yarattığı fiili durumu, Yeni Anayasa çerçevesinde tüm farklılıkları kuşatacak bir biçimde Başkanlık sistemi gibi yönetim tarzları içinde tartışmak artık kaçınılmaz bir durumdur. Güçlü bir parlamento ve yetkileri sınırlandırılmış bir hükümet sistemi olarak Başkanlık Sistemi şu an içinde bulunduğumuz fiili duruma meşruiyet kazandırmalı ve zaten başlayan süreç milletimizin vicdanında yer bulduğu gibi yasal zeminde de hayata geçmelidir.  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık