• 14 Nisan 2017, Cuma 13:16
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Güçlü Türkiye'yi Nasıl İnşa Edecek?

Anayasa maddelerine kısa bir inceleme yapmadan önce Hayır cephesinde ısrarla kullanılan bir argümana dikkat çekmek istiyorum. "Ya bu güç maceracı bir kişinin eline geçerse" gibi varsayımları, Türkiye'de yaşayan tüm insanlara hakaret olarak addediyorum. Yeni sistemde bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesi için %50 +1 oy alması gerekiyor yani "hayır" diyenlerin, ya olursa dediği şey bizlerin hepimizin maceracı bir adama inanıp 30 milyon civarında oy vermemiz demek. Böyle bir ikna kabiliyeti olan maceracıya millet itimat ediyorsa, demokrasinin gereği hepimize kendisine güvenmek ve seçilme meşruiyetine itibar etmek düşer.

Gelelim değişecek  Anayasa maddelerini son bir kez tahlil etmeye.

Güçlü Türkiye Nasıl İnşa Edilecek?

Öncelikle hakkını teslim etmemiz gereken bazı hususlar var. Kurulduğu ve iktidar olduğu  2003 yılından beridir AK Parti ve Kurucu Lideri, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın ülkemizin geleceğini özgür ve demokratik bir yapı içerisinde daha kalkınmış ve adil bir ideale ulaşmak noktasında büyük bir gayretle yönettiklerine milletimiz şahittir.

Girdiği tüm seçimleri büyük bir farkla kazanmalarını da bu şahitlik ve teveccüh çerçevesinde değerlendirmek, sağır sultanın bile karşı çıkamayacağı bir hakikattir.

Bugüne kadar kesintisiz devam eden olumlu gelişmelerin bazı sistem hataları ve engelleri nedeni ile bir üst safhaya ulaşmaması nedeniyle bir anayasal değişikliği önümüze getirenler, Türkiye'nin kutlu ve tarihsel mirasına sahip çıkma derdindedirler. Bu dert, yeni bir söz ve güçlü bir atılım sağlamak için Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ve anayasal değişikliğini tartışmamızı teklif etmektedir.

Elbette bu teklifin geçerli nedenleri var. Ülkemiz henüz 15 Temmuz'da yaşadıklarının travmasını atlatmış değildir. Darbe girişimi ile yeniden şahit olduğumuz şer ittifaklarının ihanet şokunu üzerinden atamamışken, Ortadoğu'da ve sınırlarımızda hergün yeni  acı olaylar cereyan ederken, söz konusu hadiselere karşı kayıtsız kalmamız beklenmektedir. Bu beklentinin asıl kaynağı olan parlamenter sistemin neden olduğu sorunlar yumağı, parlamenter sistemin kurduğu bürokratik oligarşiden yüz bulmaktadır.

16 Nisan, bu saiklerle tarihi bir fırsat ve değere sahiptir. Bu kapsamda Anayasal değişiklikler ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni anlamayı ve tartışmayı kaçınılmaz gören bir milletimiz var.

Milletimizin Anayasal Değişiklikler ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne Yönelik Algısı

2003 yılından önce bürokratik hantallığın ne olduğunu bilmeyen bir tek vatandaşımız bile yoktu, maalesef.  İşte devlet yönetimindeki işleyişi hızlandırmak için kurumlar ile ilgili idari düzenlemelerin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılması, hizmetlerin hızlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Hantal ve verimsiz devlet yapısı, gereksiz bürokrasiden arınarak hizmetlerin artmasını gerçekleştirecektir.

Yeni yönetim sistemi, yürütme organındaki yetki karmaşasına son verecek olan devlet yönetimindeki çift başlılığı ortadan kaldıracaktır. Son 15 yılda Dünya ülkeleri ekonomik krizlerle boğuşurken, ülkemiz ekonomisinin güçlendiğine ve büyüdüğüne herkes tanıktır. İşte, ülkemizde yıllardır büyüyen ekonomik gelişmelerin sürdürülmesi ve muhtemel risklere karşı ekonomimizi güçlendirecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, işsizlikle mücadele başta olmak üzere büyüyen ekonomimizin yeni iş alanlarını üretmesinde rol alacaktır.

Ayrıca ülkemizi gelişmiş devletlerin ulaştığı refah seviyesinden geri bıraktıran yönetimsizlik yani koalisyon tehlikelerine son vererek istikrarı garanti altına alacaktır.

Güvenli ve huzurlu bir Türkiye'nin tesisi, dış politikamızın sağlam temellere oturmasından geçmektedir. Ülkemizin Dünya arenasındaki hareket kabiliyetini arttıracak dış politikamızı güçlendirerek, Türkiye'yi dış güçlerin müdahale sahası olmaktan çıkarıp, ülkemizi karıştıranlara dur diyeceğiz ve binlerce canımızı alan terör belasına son vereceğiz. 

İnşallah 16 Nisan akşamında "EVET" ile sonuçlanacak halk oylaması, en başta bağımsızlık tarihimizin mimarı gençlerimize verilen değer ve yüklenilen sorumlulukları, seçilme hakkı ile teminat altına alacaktır. Nihayet, 15 Temmuz 2016'da milletimizin karşı karşıya kaldığı hain darbe girişiminin önlenmesinde etkin rol alan 18-24 yaş arasındaki gençlerimize, Milletvekili seçilme hakkı tanınmaktadır.

Yine hain 15 Temmuz  darbe girişimlerinin bir daha vuku bulmaması, milletimizin göz bebeği ordumuzun asli görevine dönerek sivil yönetimin emrinde güvenlik faaliyetlerini anayasal çerçevede yapmasının sağlayacak değişiklikler, 16 Nisan'da gerçekleşecektir. Askeri yönetim ve denetimi elinde bulunduran sivil otorite, ülkemizin sivil ve demokratik geleceğini tehlikelerden arındıracaktır.

Son olarak Milletimizin yasama yuvası Gazi Meclisimizdeki vekil sayısını artırarak Meclisin güçlenmesini sağlayacak olan 600 vekil değişikliği ile yasama organındaki  temsil gücü  büyüyecektir.   

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık