• 05 Ağustos 2016, Cuma 12:14
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Düşünelim!

Travmasından kurtulmak şöyle dursun, her an yeni görüntülerle acılarımızın tazelendiği darbenin artçısı günleri yaşıyoruz. 15 Temmuz'u artık sadece darbe girişimi olarak adlandırmıyoruz. Bu olay, tarih kitaplarında “Türkiye'de iç savaş denemesi ve memleketin parçalanmaya çalışılması” olarak yer alacak.

 

Neden “Düşünelim!” diye bir başlık attım?

Geçmişe dönüp hızla Abdülhamit dönemine gidelim. İmparatorluk toprakları ile bu topraklarda yaşayan farklı milletlerin bir arada tutulması ve korunması için verilen mücadele ile bugün hükümetin ve Cumhurbaşkanının mücadelesi arasında çok benzerlik var. Yine o dönemlere baktığımızda, FETÖ terör örgütüne benzer, halifeyi ve devlet yönetimini zaafa uğratan bir yapılanma ile karşılaşacağız. Biraz daha irdeleyelim ve yine bakalım; içte ve dışta ülkenin selameti için, birlik ve beraberlik için devlet iradesini hâkim kılmaya çalışan II. Abdülhamit’e karşı muhalefetin nasıl tahrip edici davrandığını göreceğiz. Bugün yaşanılan birçok olayı o dönemden yola çıkarak daha iyi anlayabiliriz.

Şimdi, biraz günümüze bakalım. Farklı kesimlerin ve düşüncelerin TBMM’ye yansıdığı dönemlerde, terörün yeniden ortaya çıkarak kentleri ateşe vermesi, sivilleri bombalaması, ülkedeki olayların çok kötü algılarla dün medyasına sunulması, yüksek oyla iktidara gelen partiye ve Cumhurbaşkanına karşı hakkaniyetten uzak saldırılar gibi nice olaylar geçen asırda yaşananların kötü bir kopyası.

Anlaşılıyor ki, Türkiye ne zaman güçlenme yoluna girse,  ne zaman sosyoekonomik anlamda ayağa kalksa, ne zaman ‘bu dünyada bende varım’ dese, bu gelişmeleri başarısız kılacak saldırılar anında başlıyor. Ülkenin içerdeki ve dışarıdaki var olma mücadelesi türlü kötü senaryolarla engellenmeye çalışılıyor.

 

Düşünelim ne yapacağımıza karar verelim.

Artık gerçekten hiçbir şeyin gizli kalmadığı dönemlerde yaşıyoruz. 15 Temmuz'da Türkiye'nin işgal edilme girişiminin arkasında ABD, İngiltere hatta Almanya istihbaratlarının olduğu açıkça ortada. Bu girişimi artık sadece FETÖ'nun darbe girişimi olarak görmüyoruz. FETÖ ve başında bulunan meczup adam bu işte sadece bir maşa. O yüzden alanlardayız, o yüzden tüm farklı inanç, değer ve etnik kökenlerimiz ile ‘bizi bölemezsiniz’ diye bağırıyoruz. İşte burada başlıyor bize düşenler; hepimiz ayrı renklerdeyiz, hepimiz farklı görüşlere sahibiz, hepimiz değişik şeylerden hoşlanıyoruz ama ortak bir değerimiz var. O ortak değerimiz vatanımız, özgürlüğümüz ve insanlığımız. Biz, çeşitli ülkelere dağılacak, mülteci olacak, göçmen durumuna düşürülecek bir millet değiliz. Biz devletsiz kalacak ve bu ülkeyi birilerine bırakacak bir millet değiliz.

 

Ne yapacağız peki?

Bu fırsatı iyi değerlendireceğiz, dimdik duracağız, ayrımcı siyaset yapmayacağız, birbirimizin hatalarını görmezden geleceğiz. ‘Yeni Türkiye’ olmak için beraberce çalışacağız. Ne zaman ki kendimizden emin olacağız birbirimize zarar vermeden ve birbirimizi ötekileştirmeden siyasete devam edeceğiz.

15 Temmuz süreci bizi kendimize getirmişken bu dayanışma halinden vazgeçmeyelim, ayrılmayalım, beraber kalalım ve bizi algı politikalarıyla yönetmeye çalışanlara ders vermeye devam edelim.

Yıllarca tüm istihbarat kuruşları tarafından yürütülen algı politikaları ilk defa bu kadar tıkanmış durumda. İlk günler denenen Alevi-Sünni ayrımı çabalarını boşa çıkardık. Sonraki bazı kötü adımları da boşa çıkardık.

Bundan sonra da, ne zaman bir algı operasyonu ile karşılaşırsak, 15 Temmuz'u gözümüzün önüne getirelim. Böylece bizi bölmek isteyenlere ve vatansız bırakmak isteyenlere ders vermeye devam edelim.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık