• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Öncesi -Sonrası 1 Kasım

Türkiye’nin Kasım ayında seçime gideceği artık kesinleşti gibi. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan TBMM dağılımı aslında yeni bir seçimin habercisiydi. Daha ilk akşamdan yapılan açıklamalar mevcut meclis yapısından bir hükümet çıkamayacağını gösteriyordu.

7 Haziran seçimleri sonrasındaki süreçte neler olduğuna şöyle bir bakalım;

KOALİSYON KURMA ÇABALARI

Mevcut tablonun oluşmasından sonra kamuoyunda oluşan ilk algı nispeten tabanlarının benzerliği dolayısıyla AK Parti - MHP koalisyonu beklentisiydi. Ancak daha ilk akşam MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yapılan açıklamalar erken seçim sinyallerinin verilmesine neden oldu. Kuşkusuz sürecin en ilginç kahramanı Devlet Bahçeli oldu. Türkiye'nin sistem sorunu söz konusu olduğunda kolaylaştırıcı rolü ile bilinen Bahçeli, ilk akşam yaptığı açıklamaların tam tersine bırakın hükümete girmeyi veya seçim hükümetine destek vermeyi, tıkanan sistemde seçim yapılmasına da karşı çıkarak ilginç açıklamalara imza attı.

MHP cephesinde dikkatlerimizi çeken bir başka konu ise açıklamaların genelde Genel Başkan Bahçeli tarafından ve yazılı olarak yapılması oldu. Devlet Bahçeli’den farklı düşünen MHP'lilerin bu süreçte açıklama yapmalarına bile izin verilmedi.

CHP’ye gelince… CHP’de sürecin sakin ve üsluplu bir şekilde hem parti organlarınca hem de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yürütüldüğünü görüyoruz. Kılıçdaroğlu ve CHP, daha önceki sert konuşmalarına nazaran görüşmeler boyunca ılımlı bir politika izledi. Ancak bunların hiçbiri AK Parti ile kurulacak bir koalisyon için yeterli olmadı. Seçim kampanyasını "oy verin gitsinler" üzerine kuran bir partinin tabanına AK Parti ile kurulacak bir koalisyonu açıklaması da çok zor olacaktı. Aslında “Biz görevden kaçmıyoruz, ama onlar istemiyor” algısı oluşturulmaya çalışıldığını görmek çok zor değil.

AK Partiye baktığımızda ise görevi Cumhurbaşkanından aldığı günden itibaren AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından ılımlı bir politika yürütüldüğüne şahit olduk. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun şartlar öne sürerek görüşmeleri tıkama gayretlerine rağmen Ahmet Davutoğlu hiçbir şart ve ön koşullarının olmadığı belirterek, toplum ve ülke yararına hareket etme amacını kamuoyuna iletmiş oldu. Ancak CHP de yaşanan "Koalisyon yaparsak bunu teşkilatımıza nasıl açıklarız" krizi AK Parti'de de su yüzüne çıktı. Hatta mevcut milletvekilleri,  görüşmeler sürerken görüş belirterek CHP ile kurulacak bir koalisyona karşı olduklarını söylediler. MHP ile yapılan görüşmeler ise tamamen formalite gereği gerçekleşti, çünkü Sayın Bahçeli zaten kapıları tamamen kapatmıştı.

HDP ye baktığımızda ise söylenecek çok fazla bir şey yok. Mevcut parlamentoda sadece CHP ile koalisyon kurma şansı olduğundan ve böyle bir ittifakın hükümet kurmak için sayısal olarak yetersiz kalmasından HDP'li bir koalisyon formülü hiç gündeme gelmedi. İlk günlerde dillendirilen AK Parti karşıtı 3'lü formül ise sadece siyaset fantezisi olmaktan öte bir gündem oluşturmadı.

Şimdi, Cumhurbaşkanı anayasanın kendine verdiği yetkileri kullanarak ülkeyi seçime götürüyor. Bu noktada sürekli anayasa hatırlatması yapan 2 partinin kurulacak seçim hükümetine isim vermeyeceklerini belirtmeleri ayrı yazı konusu.

KASIM'DA TABLO DEĞİŞECEK Mİ?

Henüz seçime çok var. Ancak hem en son kamuoyu yoklamasını gerçekleştiren Argetus Araştırma'nın yaptığı son ankette hem de toplumdaki algılara baktığımızda şu an itibariyle çok büyük değişimler beklemek zor gözüküyor.   

AK Parti'nin şimdilik yüzde 1-1,5 puan oyunu arttırdığı gözlemlense de beklenilen oy oranına ulaşması, terör olayları başta olmak üzere aday tercihleri ve Eylül ayında yapılacak Genel Kongre sonrası oluşacak yeni yönetime bağlı görünüyor. Geçici de olsa hükümet görevini sürdüren AK Parti, devam eden memur zammı görüşmeleri ve emeklilere verilecek zam ve ikramiye oranları ile de oylarını arttırabilir. Tabloda değişen oranlar ise AK Parti tabanında ceza verme psikolojisi ile sandığa gitmeyen son zamanlarda oluşan terör tablosundan dolayı MHP ve HDP'den gelen ufak oy oranları ile açıklanabilir.

CHP'ye baktığımızda ise koalisyon görüşmeleri sırasında yürüttüğü mantıklı politikayla mevcut oy kapasitesini koruduğunu görebiliyoruz hatta tabanından emanet oy olarak HDP'ye giden oyların dönmeye başladığının sinyallerini de az da olsa artmış oy oranlarından anlaşılıyor.

MHP, sürecin kaybedenleri arasında. Ama oy oranında aşırı bir değişme olmayacak çünkü kendi tabanında koalisyon görüşmelerinde kaybettiği oyu terörle oluşan milliyetçi oylarla nispeten geri toplamış görünüyor ancak yine de 1 puan civarında bir düşüş ile oylarındaki gerileme devam edecek gibi.

HDP ise sürecin sessiz ve başarısız partisi olarak öne çıkıyor. Barış vaadiyle aldığı oyları koruması mümkün değil ancak kitleselleşen etnik kökenli oylarında çok fazla değişme görünmüyor. Bugün itibariyle 1-1,5 puan düşüşle mevcut oylarının büyük bir kısmını koruyacak ve baraj sorunu yaşamayacak.

Bu tespitlerin hepsi şu an için yapılan tespitler. Adaylar açıklandığında ve partilerin seçim stratejileri ortaya çıktığında birçok şey değişkenin etkili olacağı bir seçim atmosferi yaşanacak.

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık