• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Orada Acı Dolu Bir Türkistan Var!

Her yıl Ramazan ayında oruç yasaklarıyla hatırlarız Doğu Türkistan'ı.

Her birimiz kendi çapında, köşelerimizde, sosyal medyada, sokakta, konsolosluk önünde tepki gösteririz. Sonra aradan bir yıl geçer ve tekrar gündemimize Doğu Türkistan oturur.

Bu doğrultuda sormamız gereken bir soru var: Doğu Türkistan nerededir, neden önemlidir, Urumçi’de yaşayanlar bizim neyimiz olur?

Bu sorulara yanıt verirken fark edeceğiz ki, Doğu Türkistan sorunu bir coğrafya, nüfus, özgürlük ve Müslümanlık sorunudur, açıkça bir insanlık dramıdır.

 

Doğu Türkistan nerededir?

Doğu Türkistan; Türkistan’ın doğusunda ve Asya kıtasının tam ortasında bulunmaktadır. Güneyde Pakistan, Hindistan, Keşmir ve Tibet, güneybatı ve batıda Afganistan ve Batı Türkistan, kuzeyde Sibirya ve kuzeydoğuda Çin ve Moğolistan ile sınırdır. Doğu'da Çin ve Moğolistan, kuzeyde Rusya Federasyonu, batıda Batı Türkistan ile Afganistan, güneyde Keşmir ve Tibet ile çevrilmektedir. Doğu Türkistan'ın büyük bölümü Karakoram, Tanrı Dağları, Tarbagatay ve Altay sıradağları ve Taklamakan Çölü ile kaplıdır.

 

Bu bölgede büyük ölçüde 50 milyon Uygur, Müslüman olup Türkçe konuşan insanlar yaşar.

Doğu Türkistan, günümüzde 1,65 milyon km2 alanı kapsar. Güneydeki Kunlun Dağları, Doğu Türkistan ile Tibet arasında sınır ve kuzeydeki 400 kilometre uzun Altay Dağları Doğu Türkistan ile dış Moğolistan, Rusya ve Kazakistan arasında sınır oluşturur. Tanrı Dağları 1.700 kilometre uzunlukta ve 250-300 kilometre genişlikte, büyük bir bölümü Doğu Türkistan'da, güneyden kuzeye doğru uzanırlar. Çok zengin tarihe sahip ve görkemli görünümlü Doğu Türkistan, yüksek dağlarla, çok iyi ve ilginç çöllerle, güzel otlaklar ve ormanlarla kaplıdır.

 

Doğu Türkistan'ın konumu neden önemlidir?

Doğu Türkistan, Çin'deki pamuk üretiminin % 90'nını kapsamaktadır. Gıda, hayvancılık alanında en verimli topraklara sahiptir. En önemlisi Çin havzasındaki petrol, gaz ve kömür yataklarının %30 bu topraklarda bulunmaktadır.

 

Doğu Türkistan sorunun tarihsel gelişimi neyi ifade ediyor?

Çin hükümetinin 1949 yılındaki Doğu Türkistan'ı işgali, 1952 yılındaki 250 binden fazla kişinin canına kıyarak yaptığı soykırımı, çocuk sahibi olma yasağı ve zorunlu kürtajı, dini ve ticari özgürlüklerin tamamen kısıtlaması, sorunun toplumsal ve insani veçhesini teşkil ediyor.

Ancak sorunun kökeninde, Çin hükümetinin bölgede asimilasyon politikaları ile Türkleri bölgeden göndermek ve Çinlileri bölgeye yerleştirmek istemesi yatıyor. Bu nüfus politikaları ve demografik müdahaleler doğrultusunda Çinli nüfus bölgede %41'e ulaşmış durumda.

 

Doğu Türkistan Sorunu ile nasıl mücadele edilmelidir?

Çin’e karşı Uygur Türkleri 1950, 1953, 1958, 1962, 1965 ve 1968 yıllarında defalarca özgürlükleri için mücadeleye kalkmış ancak bu itirazlar kanlı şekilde önlenmiştir. Pekin yönetimi yaşanan olayların müsebbibi olarak, ABD’de yaşayan Dünya Uygur Forumu Başkanı Rabia Kadir’i suçlu göstermiştir.

İslam ülkeleri içerisinde sadece Türkiye ciddi bir şekilde Urumçi’de yaşananları eleştirmiş ve Eski Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirmelerinde yaşananları katliam olarak ifade etmiştir.

Bugün bölge tamamen Çin Hükümetinin kontrolündedir. Bölgeye ilişkin bilgi edinmek neredeyse imkânsız ve haber kaynaklarına dahi ulaşmak çok zor gözüküyor.

Türkiye başta olmak üzere diğer Müslüman ülkelerin öncülüğünde girişimlerle acilen BM düzeyinde sorunun tespit edilmesi ve yaşanan kıyımlara son verilmesi içi müdahalelerin arttırılması gerekiyor.

Çin hükümeti bölgede sorun görmek yerine halkı terörist ilan etmeyi yeğliyor. Yasaklarını ve baskılarını günden güne arttıran Pekin yönetimi tedbir alınmazsa tarihin en büyük soykırım ve asimile politikalarından bir tanesine daha imza atmayı sürdürecek... 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık