• 01 Nisan 2016, Cuma 15:13
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Türkiye'nin Hali Nicedir!

Bugünlerde hepimizin sorduğu sorular çoğunlukla ülkemizin geleceğine ilişkin konulardan oluşuyor.

Türkiye, genç bir Cumhuriyet olarak kurulmadan hemen önce -dile kolay- 624 yıl dünyaya hüküm sürmüş bir imparatorluğumuz vardı. Osmanlı, birden çok kıtada toprakları ve birçok milletten vatandaşı bulunan bir büyük dünya devletiydi. Rivayetlere göre bazı padişahlar, Osmanlının sınırlarının neresi olduğunu bilmekte bazen şaşırırlarmış. Osmanlı geniş topraklara sahip olmanın yanında bilim, sanat, şehircilik, tıp ve astronomi alanlarda da dönemin öncü medeniyetiydi.

Bugün bu yüce medeniyet ve tarihin üzerinde yeni devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti var. Şükür ki, 100. yılımıza doğru emin adımlarla yol alıyoruz. Özellikle, 2000'li yılların başından itibaren müthiş mesafeler aldı ülkemiz. Kalkınma, demokrasi, diplomasi, teknoloji, istihdam, eğitim gibi alanlarda alınan göz kamaştırıcı mesafelerden rahatsız olanlar,  Türkiye'ye karşı son birkaç yıldır saldırmaya başladılar. Saldırılar hem dışarıdan hem de içeriden geliyor.

Bu saldırılardan alınacak dersler ve kazanılacak nice tecrübeler var. Yaşanan saldırılar ile aleni hale gelen düşmanlıkları anlamak, anlamlandırmak, nedenlerini sorgulamak millet olmanın gereğidir.

Geçenlerde, Fenerbahçe'nin maçını izlerken hakemin Türkiye düşmanı gibi hareket etmesinden merakla ülkesinin kaç yıl Osmanlı'nın kontrolünde kaldığına baktım. Hakemin ülkesi Hırvatistan, tam 600 yıl şu an varisi olduğumuz Osmanlı İmparatorluğunun yönetiminde kalmış.

Bunun gibi, bir şekilde teröre doğrudan ya da dolaylı destek veren ülkelerin illaki Osmanlıyla bir münasebeti olmuş. Maalesef bugün Türkiye'de aktif çalışan 21 terör örgütü var; bunlar Avrupa'nın fiili desteği ile zaman zaman canımızı acıtmaya devam ediyor. İşte PKK dahil, tüm terör şebekelerinin içinde istihbaratı bulunan özellikle Avrupa, kendisinin ne olduğundan habersiz insan hakları ve demokratikleşme bahanesi ile yıllardır bölgemizde fitne ve şiddeti körüklüyor.

Benzer biçimde Rusya ile yakın dönemde yaşadığımız sorunlara baktığımızda geçmiş hesaplaşmaların nasıl gün yüzüne çıktığını görebiliyoruz. Yunanistan azcık kafasını kaldırsa “Kardak Kayalıkları diye” harekete geçiyor. Avrupa'yı şu an domine eden İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin bizlere bakış açısını uzun uzun yazmaya gerek yok.

Elbette hayrımızı düşünen, çıkarımızı korumak için mücadele veren, ülkemizle kan ve tarih bağı bulunan Azerbaycan, Pakistan, Bosna gibi dost ve kardeş ülkeler de mevcut. Örneğin,  Ankara patlaması sonrası "Siz gelemiyorsanız biz geliriz" diyerek uçağına binip Türkiye’ye gelen İlham Aliyev gerçekten dost olduğunu göstermiştir.

Öte yandan müttefik olduğunu her vesile ile açıklayan ABD, Belçika'daki hain saldırının ardından yas ilan ederken, ülkemizdeki onlarca patlamaya karşın küçük açıklamalarla yetinmiştir.

Öyle görünüyor ki, bir süre daha sıkıntılar yaşayacağız. Tüm olumsuzluklara, saldırılara ve hain planlara rağmen, ülkemiz tarihteki yatağını yeniden bulacaktır.

‘Arap baharı’ ile karışan Ortadoğu ile hiçbir benzerliği bulunmayan ülkemiz, kendini yetiştirmeye çalışan ve her daim ülkesini düşünen insanların feraseti ile bırakın bölünmeyi, Türkiye'yi dünyada söz sahibi yapacak ülke haline getirecektir. Türkiye’ye inanıyoruz. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık